Mníchov 8. septembra (TASR) - V procese s bývalým veliteľom špeciálnej protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislavom Nižňanským sa štátna prokuratúra v Mníchove opiera nielen o svedecké výpovede a dôkazový materiál zo Slovenska, ale skúmala aj archívy, študovala literatúru a získavala informácie aj prostredníctvom internetu.
"Našou úlohou bolo zistiť, kto bol zodpovedný za masakre v slovenských dedinách Ostrý Grúň a Kľak, kto je konkrétnym vinníkom. Nestačilo by, že Nižňanský bol len členom komanda a prizeral sa vraždeniu," uviedol dnes pre TASR vedúci mníchovskej prokuratúry 1 Christian Schmidt-Sommerfeld.
Na otázku, prečo dochádza k procesu v tejto známej kauze až teraz, odpovedal, že jedným z hlavných dôvodov bola studená vojna, keď existovala nedôvera medzi justičnými orgánmi vtedajšej ČSSR a Nemeckou spolkovou republikou a po rozdelení Česko-Slovenska sa zasa ťažko získavali dôkazy. Navyše, Nižňanský sa stal nemeckým občanom a Nemecko svojich občanov nevydáva. Vonkoncom by ho nevydalo do krajiny, kde bol odsúdený na trest smrti, keďže v Nižňanského novej vlasti je hrdelný trest zrušený.
Prokurátor ďalej povedal, že tomu, aby sa vo štvrtok ráno proces začal, nič nebráni. "V súdnej sieni a aj v budove je prítomný lekár," dodal Sommerfeld na margo vysokého veku Nižňanského, obvineného z vraždy 164 osôb. Pojednávania sa pravdepodobne skrátia vždy maximálne na pol dňa, možno na tri hodiny. Nižňanského pred súdnym pojednávaním prezreli špecialisti a skonštatovali, že je duševne a aj fyzicky spôsobilý čeliť procesu.
(osobitný spravodajca TASR Ivan Kríž) pel