Paríž/Budapešť 9. marca (TASR) - Udelenie štatútu utečencov niekoľkým Rómom z maďarskej obce Zámoly nie je rozhodnutím politického charakteru a nemá význam politického signálu, zdôraznil dnes na tlačovej konferencii v Paríži hovorca Ministerstva zahraničných vecí Francúzskej republiky Francois Rivasseau. Paríž si podľa jeho slov uvedomuje, že maďarská vláda chce pokračovať v úsilí o riešenie rómskej problematiky.
Francúzsky úrad na ochranu utečencov a osôb bez štátnej príslušnosti (OFPRA) je, ako podčiarkol hovorca, samostatnou inštitúciou, ktorá v duchu Ženevskej konvencie individuálne posudzuje a rozhoduje o žiadostiach potenciálnych azylantov. Rezort zahraničných vecí rozhodnutia OFPRA nekomentuje, dodal Rivasseau. Podľa neho sa podobné rozhodnutie zrodilo už aj v prípade inej, nemenovanej krajiny, uchádzajúcej sa o prijatie za plnoprávneho člena Európskej únie (EÚ).
Francúzska strana nepochybuje, že Maďarsko plní kodanské kritériá a disponuje schopnosťami a politickou snahou pokračovať v procese (pričleňovania), vyplynulo z hovorcových slov.
Dve maďarské rómske rodiny, traja dospelí a päť detí, ktorí v lete minulého roka prišli do Štrasburgu spolu s ďalšími krajanmi rómskeho pôvodu, dostali začiatkom marca oficiálne upovedomenie od OFPRA, že sa im "priznáva štatút utečenca". Celkovo 46 Rómov - 12 mužov, 10 žien a 24 detí, požiadalo v júli 2000 vo Francúzsku o politický azyl s odôvodnením, že boli obeťami násilia vo svojich dedinách Zámoly a Csór, ležiacich 80 kilometrov západne od Budapešti. Rómovia zároveň vzniesli na Európskom súde pre ľudské práva žalobu proti Maďarsku. Niektorí zo žiadateľov sa medzičasom vrátili do Maďarska, iní odišli napríklad do Kanady.
Maďarsko vo štvrtok odmietlo špekulácie, že rozhodnutie Francúzska poskytnúť azyl ôsmim maďarským Rómom by mohlo ohroziť vyhliadky krajiny na vstup do EÚ. Budapeštiansky rezort zahraničných vecí naďalej nepozná podrobné zdôvodnenie predmetného rozhodnutia francúzskych orgánov, uviedol dnes jeho hovorca Gábor Horváth.
Podľa jeho slov druhý muž maďarskej diplomacie Zsolt Németh dnes už pripomenul, že by bolo omylom prezentovať reakciu na osobné žiadosti Rómov ako hodnotenie Maďarskej republiky, jej demokratického zriadenia alebo vlády. "Európska únia, ktorá priebežne hodnotí Maďarsko, opakovane potvrdila, že nesporne plníme politické kritériá pričlenenia," povedal politický štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí MR.
Podľa jeho slov aj vyhlásenia francúzskych vládnych činiteľov potvrdzujú, že Paríž nemá pochybnosti o pevnosti maďarskej demokracie a uznáva snahu Maďarskej republiky zlepšiť situáciu rómskej populácie v krajine.