Londýn 2. septembra (TASR) - Rusku neostáva nič iné, len zmeniť v Čečensku taktiku, konštatuje dnes britský denník Times v súvislosti s rukojemníckou drámou v Severnom Osetsku.
Ruský prezident Vladimir Putin má síce morálne a z hľadiska taktiky pravdu, keď trvá na tom, že nebude s teroristami vyjednávať, ale s blížiacim sa desiatym výročím prvej invázie do Čečenska, ktoré pripadá na december, je stále evidentnejšie, že akákoľvek stratégia Moskvy nemá bez súhlasu Čečencov nádej na úspech. Podľa denníka by Putin urobil dobre, keby aspoň súkromne pripustil, že jeho čečenská stratégia ťažkopádnej improvizácie zlyháva.
A hoci v tomto prípade žiadna ľahká alternatíva neexistuje, pretože za desať rokov čečenský separatizmus nielen metastázoval na hrozbu s mnohými podobami, ale tiež spojil svoje sily aj s medzinárodným islamským extrémizmom.
Čiastočné riešenie problému vidia Times v užšej spolupráci Ruska a susedného Gruzínska. Moskva by sa podľa londýnskych novín mala prestať hašteriť s Tbilisi o to, či gruzínsky prezident Michail Šaakašvili nie je príliš naklonený Američanom, a namiesto toho vytvoriť spoločnú bezpečnostnú stratégiu na likvidáciu výcvikových táborov rebelov na oboch stranách Kaukazu.
Okrem toho by Moskva mala ponúknuť kompenzácie za porušovanie ľudských práv v Čečensku, vyčleniť časť príjmov z ťažby ropy na obnovu Grozného a nájsť vierohodného čečenského kandidáta, s ktorým by mohla uzavrieť mierové dohody.
Aj Independent kritizuje metódy ruského prezidenta v Čečensku a pripomína, že USA a Británia sa tvária, ako by o nich nevedeli, pretože Putin ich balí do pláštika "vojny proti terorizmu".
"Je to však podvod. Čečenské povstanie má bližšie k národnooslobodzovaciemu boju než k výbuchu nábožensky ideologického fanatizmu proti modernému usporiadaniu sveta," píše Independent, ktorý vidí nebezpečenstvo v tom, že Putin a americký prezident George Bush nahrávajú svojou rétorikou a svojimi akciami do rúk tým, ktorí chcú premeniť čečenský konflikt na súčasť apokalyptickej svätej vojny al-Káidy proti svetskej súčasnosti.
Putin musí ukončiť vojnu v Čečensku a začať diskusiu o ašpiráciách tejto provincie na sebaurčenie tak, aby sa podarilo dosiahnuť politické riešenie, ktoré by potom vyústilo do volieb. V opačnom prípade Rusov čakajú ďalšie drámy, dodáva Independent.