Göttingen 29. novembra (TASR) - Nemeckí vedci z univerzity v Göttingene podľa vlastných slov urobili veľký krok dopredu vo vývoji testu na tzv. chorobu šialených kráv (BSE) u živých zvierat.
V krvnom sére infikovaných zvierat sa im podarilo dokázať charakteristické modifikované nukleínové kyseliny, ktoré sa v tejto forme u zdravých kráv nevyskytujú. Povedal to dnes riaditeľ Zverolekárskeho ústavu göttingenskej univerzity profesor Bertram Brenig. Z nukleínových kyselín sa skladá napríklad dedičná informácia v DNA.
Tento "nepriamy" dôkaz zmeneného krvného séra je podľa profesora Breniga ľahko realizovateľný, financovateľný a hlavné bezpečný, pretože samotná krv neobsahuje pôvodcu BSE. Výsledky výskumu sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch overia na niekoľkých stovkách zdravých a nakazených zvierat.
Jedinou existujúcou spoľahlivou metódou identifikácie kráv nakazených BSE je analýza mozgového tkaniva zabitých zvierat.
Göttingenskí vedci spolupracujú na vývoji testu BSE od decembra minulého roku s výskumníkmi z americkej biotechnologickej firmy Chronix Biomedical v kalifornskej Benice.