Rím 9. marca (TASR) - V talianskom hlavnom meste Ríme sa dnes zišla medzinárodná skupina expertov z oblasti neplodnosti, ktorá by mala oznámiť svoje plány týkajúce sa prvých pokusov klonovania ľudskej bytosti. Otvorenie tejto vedeckej konferencie sprevádzali ostré medzinárodné protesty.
Tím vedcov, vrátane talianskeho gynekológa Severina Antinoriho, ktorý sa preslávil tým, že pomohol 62-ročnej žene k dieťaťu prostredníctvom umelého oplodnenia, bude spoločne rokovať o stratégiách ľudského a tzv. terapeutického klonovania. To by malo pomôcť pri liečení degeneračných chorôb a dopomôcť neplodným párom k potomstvu.
Tento vedecký zámer sa však dostal do ostrej paľby kritiky zo strany vedeckých a náboženských organizácií. Vatikán ho dokonca označil za groteskný. Talianska komora lekárov varovala Antinoriho pred takýmito plánmi a vyhlásila, že proti jeho zámerom vydá rozsiahle protiopatrenia. "Naše nie ľudskému klonovaniu je absolútne a nemenné," uviedol pre taliansky denník Il Messaggero prezident komory Giuseppe Del Barone.
Americkí vedci odsudzujú plánovanie klonovania ľudských bytostí ako kriminálny čin. Až 97 percent doterajších klonovacích experimentov prevádzaných na piatich druhoch zvierat - hovädzom dobytku, ovciach, kozách, prasatách a myšiach sa skončili katastrofou. Podľa názoru expertov z USA, medzi nimi i profesora Iana Wilmuta - "stvoriteľa" prvej klonovanej ovce Dolly, by boli ľudské klony "monštruózne veľké" s pôrodnou hmotnosťou okolo 7-8 kg. Mali by nedostatočne vyvinuté pľúca a narušený imunitný systém a skoro všetky by v prvých dvoch týždňoch podľahli problémom so srdcom alebo poruchám krvného obehu.
Profesor I. Wilmut dodal, že klonovanie ovce Dolly sa mu podarilo až na 277. pokus. Ostatné pokusy o klonovanie skončili znetvorením a malformáciou zvierat.
Biskup Elio Sgreccia, ktorý stojí na čele Inštitútu Bioetiky pápeža Ján Pavla II. v rímskej nemocnici Gemelli, uviedol, že možnosť klonovania ľudských bytostí rozvírila hladinu rozporuplných etických otázok. "Plány na klonovanie ľudí nás síce zarmucujú, ale nenaháňajú nám strach," vyhlásil biskup Sgreccia a dodal, že by bolo nesprávne, keby sa k tejto otázke nevyjadrila aj cirkev.
Americký vedec a Antinoriho kolega Panayiotis Zavos uviedol, že na experimente sa zúčastní desať dobrovoľne prihlásených párov, dúfajúcich v narodenie potomka.
Aj napriek protestom však Antinori a Zavos plánujú previesť prvú takúto operáciu v zatiaľ neidentifikovanej krajine pri Stredozemnom mori na budúci rok. Antinori tiež vyhlásil, že klonovanie je posledným prostriedkom na boj proti neplodnosti.
Len minulý rok Británia povolila klonovanie ľudských buniek pre výskumné účely, zatiaľ čo ostatné európske krajiny, vrátane Španielska, Nemecka a Francúzska spoločne zakázali ľudské klonovanie.