Bývalý monarcha, ktorý má 87 rokov a od prevratu z roku 1973 žije v rímskom exile, je "politikom, ktorý by mohol zohrať dôležitú rolu pri zaisťovaní národnej dôstojnosti a integrity", vyhlásil pred novinármi na bonnskej konferencii OSN šéf delegácie Severnej aliancie Junis Kanúni.
Severná aliancia, ktorá kontroluje tri štvrtiny Afganistanu vrátane metropoly Kábul, už v stredu zmiernila svoje postoje v otázke budúceho pôsobenie bývalého kráľa, stanovila si však jednu podmienku: rolu exkráľa bude musieť potvrdiť Lója Džirga, tradičné zhromaždenie afganských lídrov. Dnes sa Kanúni obmedzil na to, že podporil prípadné pôsobenie Záhira Šáha, bez vznášania podmienok.
Vysoký predstaviteľ Severnej aliancie Mehrabuddín Mastán dnes vyhlásil, že Severná aliancia a stúpenci bývalého kráľa Záhira Šáha dospeli k dohode o vytvorení dočasnej Najvyššej rady, svojho druhu afganského parlamentu.
"Dosiahli sme dohodu o vytvorení mechanizmu za účasti všetkých skupín, osobitne tej z Ríma," povedal Mastán pre agentúru AFP. Podľa Mastána aliancia a rojalisti sa zhodli na tom, že rada by sa mala skladať z 50 až 60 zástupcov bývalého kráľa a Severnej aliancie. Ďalších desať až 20 postov by malo byť rozdelených medzi reprezentantov iných afganských skupín, vrátane tzv. cyperskej (považovanej za blízku Iránu) a péšávarskej (podporovanej Pakistanom).