Hamburg 28. novembra (TASR) - Dňa 27. januára 1967 vypukol počas skúšky kozmickej lode Apollo 1 požiar. V plameňoch zahynuli astronauti Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Ich smrť sa oficiálne deklarovala ako nešťastná náhoda.
Nemecký vedecký mesačník P.M. priniesol vo svojom najnovšom vydaní výpoveď Grissomovho syna Scotta, podľa ktorého išlo o vraždu. "Nebola to nehoda, bola to vedomá sabotáž. Neviem, či za ňou stojí jedna osoba alebo päťdesiat," tvrdí Scott Grissom.
Virgil Grissom bol v tom čase najskúsenejším americkým astronautom, pretože sa zúčastnil na väčšine vesmírnych letov. Pred katastrofou Grissom viackrát zdôraznil, že loď Apollo 1 podľa jeho názoru ešte nie je zrelá na let: "Myslím si, že je iba minimálna šanca, aby letela 14 dní." Krátko pred štartom zavesil Grissom pred novinármi na vesmírnu loď Apollo citrón - symbol zlyhania a najväčšej možnej urážky. Stálo ho toto správanie život?
Scott Grissom mal možnosť skúmať zvyšky vyhorenej lode v hale na pozemku Langleyho výskumného centra NASA v Hamptone, štát Virgínia. Pritom zistil, že jeden spínač bol kúskom kovu manipulovaný tak, že muselo dôjsť ku skratu. Kov našiel pod zvyškami lode, ktoré zaistili technici. Tento nález uňho viedol k presvedčeniu, že príčinou smrti otca a jeho kolegov nebola nedbanlivosť, ale vedomá sabotáž.
Hlavnými vinníkmi katastrofy sú podľa Scotta Grissoma Sovieti. Komisia Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) podľa jeho názoru vtedy možno dospela k rovnakému názoru. Keby sa však zverejnilo, že podozrivá súčiastka je sovietskeho pôvodu, mohla vypuknúť tretia svetová vojna. Sám Grissom zdôrazňuje, že NASA nikoho nezavraždila.
Scott Grissom je presvedčený, že jasno do celého prípadu môže vniesť iba nové, nezávislé vyšetrovanie. Momentálne to však nebude jednoduché, pretože mnohé dokumenty o katastrofe nie sú dodnes odtajnené.
"O Apollo 1 existuje tona dokumentov, do ktorých nie je možné nazrieť," konštatuje Grissom v časopise P.M.