Peking 22. augusta (TASR) - Bývalý čínsky vodca Teng Siao-pching, ktorý by sa dnes dožil 100 rokov, je už známy nielen ako "otec" 20-ročného ekonomického rozmachu krajiny a zároveň potlačiteľ prodemokratického povstania na pekinskom námestí Tchien-an-men v roku 1989, ale dostal už aj novú rolu - stala sa z neho kultúrna ikona.
Jeho tvár sa pozerá z náramkových hodiniek i z čajových súprav. Je hviezdou populárnej pekinskej výstavy a jeho rodné chudobné mestečko sa stalo turistickou atrakciou s múzeum, dokumentujúcim Tengovu cestu ku sláve.
Tento všeľudový obdiv k Tengovi je však trošku paradoxný - on sám vždy pohŕdal kultom osobnosti Mao Ce-tunga, ktorého ako komunistického lídra nahradil v roku 1976. Maov portrét však visí ešte doteraz v mnohých domoch po celej Číne.
Mao Ce-tung stál v roku 1949 na čele revolúcie, ktorá ukončila desiatky rokov sa ťahajúce boje medzi celým radom nepriateľských táborov a začiatkom 70. rokov otvoril Čínu Západu. No až Teng Siao-pching sa odvážil urobiť skok ku kapitalistickej trhovej ekonomike, ktorá transformovala Čínu na globálnu ekonomickú veľmoc.
Teng vlastne ešte stále vládne aj z hrobu - zomrel síce v roku 1997, ale Čínu po ňom viedli politici, ktorých si pred smrťou sám vybral - jeho nástupca Ťiang Ce-min i súčasný prezident Chu Ťin-tchao.