Bonn 28. novembra (TASR) - Na rozhovoroch o vytvorení novej dočasnej správy Afganistanu, ktoré dnes druhým dňom pokračujú v nemeckom Bonne, ostáva hlavnou otázkou rozdelenie moci medzi etnickými skupinami krajiny.
Kľúčovým problémom je v tejto súvislosti to, do akej miery je na delenie moci pripravená v súčasnosti dominujúca Severná aliancia, ktorá na konferencii očividne nehovorí jedným jazykom. Podľa názoru kmeňa Chazarov, ktorý je tiež súčasťou v Afganistane dominujúceho zoskupenia, totiž konferencia neodráža zloženie obyvateľstva krajiny.
Ako sa vyjadril hovorca ministra obchodu aliancie, Uzbeci nemajú v Petersbergu vôbec žiadne zastúpenie. Chazarov, ktorý tvoria 20 percent afganskej populácie, pritom na konferencii zastupuje len on sám. Delegáciu celej Severnej aliancie vedie jej vplyvný tadžický minister vnútra Júnis Kanúni.
Delegáti na konferencii sa podľa zástupcu jednej z frakcií Severnej aliancie Abdula Ghafaja skladajú prevažne z Paštúnov, najväčšieho afganského etnika, a Tadžikov.
Podľa Ghafaja je hlavným cieľom konferencie dosiahnutie realistického zastúpenia obyvateľstva krajiny v budúcej vláde. Ako dodal, novú vládu musia vytvoriť za účasti všetkých skupín bez ohľadu na to, či sú väčšinou alebo menšinou.
Počas konferencie sa postupne vynárajú náznaky širokej zhody o krokoch, ktoré musia afganské skupiny podniknúť na zostavenie dočasnej vlády. Podľa Ghafaja ale ostáva otvorená otázka o tom, či na bonnských rozhovoroch môžu rozhodnúť o rozdelení moci medzi rôzne afganské kmene.
Ďalšími témami dnešného plenárneho zasadnutia delegátov štyroch afganských skupín, ktoré sa zišli vo vládnom hoteli Petersburg pri niekdajšej nemeckej metropole, bolo upresnenie časového postupu do vytvorenia prechodnej vlády a "provizórneho" parlamentu v Kábule, ako aj sporné rozmiestnenie medzinárodných mierových jednotiek v Afganistane. Neskôr sa rozhovory presunuli na pracovné skupiny.