Berlín 17. augusta (TASR) - Nemecká vláda dnes vyhlásila, že rozhodnutie USA stiahnuť z Nemecka späť do vlasti 30.000 amerických vojakov je znakom prekonania studenej vojny a zániku deliacich čiar v Európe. Oblasti, ktorých sa rozhodnutie americkej administratívy priamo dotkne, sa však obávajú ekonomickej pohromy.
Koordinátor Berlína pre nemecko-americké vzťahy Karsten Voigt konštatoval, že Nemecko aj naďalej zostane najväčšou základňou americkej armády v Európe a bezpečnosť Európy nie je ohrozená.
"Stiahnutie vojakov je zmenou kurzu. Je nám to ľúto, americkí vojaci tu boli vítaní. Je to však súčasne aj znak úspechu - úspechu pri prekonávaní studenej vojny a rozdielov v Európe," vyhlásil Voigt.
Správa o pripravovanom odsune amerických vojakov vyvolala sentimentálne reakcie v Berlíne, kde politici a komentátori vyjadrili ľútosť nad odchodom príslušníkov armády, ktorá do povojnového západného Nemecka priniesla americký spôsob života.
Starší Nemci si ešte pamätajú dobu, keď dostali od amerického vojaka prvú čokoládu či žuvačku. Legendou sa stalo pôsobenie Elvisa Presleyho ako vojaka v Nemecku pred viac ako 40 rokmi.
"Samozrejme, americkí vojaci, ktorí tu slúžili, boli najlepšími šíriteľmi nemecko-amerických vzťahov, keď sa vrátili domov," povedal Voigt pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.
Presný počet amerických vojakov, ktorí opustia Nemecko, ešte nie je známy. Médiá však uvádzajú, že zo základní, nachádzajúcich sa prevažne na juhu krajiny, by mohlo odísť asi 30.000 vojakov a príslušníkov ich rodín.
Ako v tejto súvislosti uviedla hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí, USA o odsune vojakov konzultovali s Nemeckom a vzali do úvahy názory federálnej vlády a vlád jednotlivých spolkových republík.
Nemecka sa už dotklo niekoľko odsunov americkej armády začiatkom 90. rokov minulého storočia, keď USA znížili počet svojich vojakov v Európe z 210.000 na menej než 150.000. Vtedajší vzostup ekonomiky vynahradil straty, ktoré tým Nemecko utrpelo, čo sa však v súčasnosti určite nedá očakávať.
Úrady na rôznych miestach južného Nemecka už vyjadrili obavy z pravdepodobného negatívneho dopadu odsunu amerických vojakov na tamojšiu ekonomiku.