Washington 15. augusta (TASR) - Rýchlym tempom sa ponáhľal dnes americký prezident George W. Bush na Floridu, ktorú zasiahol ničivý hurikán Charley a určite nielen len z občianskeho porozumenia a zo súcitu z postihnutými. Uvádza to v dnešnej analýze nemecká agentúra DPA.
Už v piatok večer, kedy sa očakával príchod ničivého živlu, sa americkí politickí komentátori v televíznych spoločnostiach zamýšľali nad tým, aký bude mať hurikán vplyv na predvolebný boj na post amerického prezidenta a dokonca na výsledok novembrových volieb. Nielen preto, že guvernérom Floridy je Bushov brat Jeb, ale aj preto že Florida v predchádzajúcich prezidentských voľbách zohrala dramatickú úlohu. Okrem toho sa očakáva, že v tomto federálnom štáte bude aj počas nadchádzajúcich volieb "poriadne horúco", keď tu bude jeden z rozhodujúcich výsledkov pre celé USA. Hurikán Charley podľa niektorých analytikov môže byť teda vynikajúcim volebným spojencom Busha.
Pred dvoma rokmi počas parlamentných volieb v Nemecku nastala podobná situácia. Vtedajší a aj súčasný spolkový kancelár Gerhard Schröder strácal pred voľbami na popularite v prieskumoch verejnej mienky. V lete postihli Nemecko katastrofálne povodne. Schröder neváhal navštevoval zničené regióny a postihnutému obyvateľstvu nevyslovoval len spoluúčasť a ľútosť, ale rozdával to hlavné a najdôležitejšie - peniaze. Vtedy to bolo približne 400 miliónov eur (v prepočte približne 16 miliárd Sk).
Predseda nemeckej vlády vyhlásil okrem toho pomocné programy pre zatopené a zničené regióny. Schröder dostal znovu vietor do plachát a jeho sociálni demokrati voľby napokon tesne vyhrali. Podľa expertov mu v tom pomohli najmä spomínané povodne.
Bush určite tiež analyzuje, ako "jemne a vhodne využiť" Charleyho ako prostriedok k svojmu víťazstvu. Už teraz je isté, že Bush zhodnotil svoje šance a riziká, ktoré mu hurikán ponúka. V sobotu prisľúbil Floride federálnu finančnú pomoc, keďže ide o celonárodnú katastrofu, ktorá si zatiaľ vyžiadala 13 ľudských životov a mnohomiliardové škody.
Ako príklad mu môže poslúžiť aj jeho otec a americký exprezident George Bush. Ten zastával post najvyššieho amerického predstaviteľa v roku 1992, kedy Floridu "navštívil" ničivý hurikán Andrew. Bushovi seniorovi vtedy vyčítali, že postihnutým regiónom neposkytol rýchlo pomoc z federálnej pokladnice. To mu údajne dopomohlo aj k volebnej porážke a prezidentom sa stal napokon Bill Clinton.
Bushovi mladšiemu skutočne nemôže nikto vyčítať, že reagoval neskoro. Spomínanú pomoc prisľúbil v sobotu a už v piatok vyhlásil oblasť za oblasť postihnutú katastrofou. Hurikán bol ešte v Karibiku a už vtedy na príkaz Busha odštartoval Úrad pre katastrofy (FEMA) najväčšiu akciu od teroristických útokov z 11. septembra 2001. Úrad vyslal do oblasti 20 obrovských kontajnerov s potravinami, liekmi a množstvom záchranárov ešte pred príchodom hurikánu. "Chceme, aby obyvateľstvo videlo a pocítilo, že vieme rýchlo konať," vyhlásil Bush.
Dnes prezident navštívil zničenú Floridu. Podľa výpočtov je to jeho už 26. návšteva tohto štátu počas jeho úradovania. Ani jeden z predchádzajúcich amerických prezidentov toľko ráz nenavštívil slnečný štát s nestabilnými domčekmi na pobreží. Zároveň ani jeden z Bushových predchodcov nemal príbuzného, ktorý by bol guvernérom Floridy.
Prirodzene Bush prostredníctvom svojho hovorcu Scotta McClellana odmieta, že chce získať z katastrofy politický kapitál. Súčasný protikandidát Busha za Demokratickú stranu John Kerry nemá taký problém, ako použiť Charleyho vo volebnom boji. Vo svojej pozícii môže postihnutému obyvateľstvu vysloviť len priateľské slová a súcit. To v skutočnosti už aj urobil a tým aj skončil. Nemá prístup k federálnej kase ako jeho rival a nemôže teda štedro udeľovať finančnú pomoc. A nemá ani brata Jeba, ktorý svojmu bratovi prezidentovi, podľa očakávaní šikovne s Charleym pomôže v predvolebnom boji.