V zóne sa nachádza aj americké veľvyslanectvo a sídlo irackej vlády.
Hneď po explóziách vyzvali organizátori konferencie delegátov, aby sa vzdialili od okien. Atmosféra v mieste konania konferencie bola veľmi napätá, uviedol spravodajca francúzskej agentúry AFP.
Viac ako 100 delegátov opustilo rokovaciu sálu po skončení vystúpenia nového splnomocnenca generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana pre Irak, Pakistanca Ašráfa Džehangira Kázího. Týmto protestným aktom chceli dať najavo nesúhlas s pokračujúcou vojenskou ofenzívou amerických síl proti príslušníkom milícií verných radikálnemu šiitskemu duchovnému Muktadovi as-Sadrovi v šiitskom svätom meste Nadžaf.
Protestujúci delegáti kričali: "Kým budú pokračovať útoky a bombardovanie, dovtedy sa konferencia nebude konať." Jeden zo šiitskych zástupcov vyšiel na tribúnu, odkiaľ ho vykázal hlavný organizátor konferencie, Fuád Másúm.
"Podstatou demokracie je to, že počúvate iracký ľud. Je načase, aby ste nás počúvali. Žiadame o okamžité zastavenie vojenských operácií v Nadžafe a otvorenie dialógu. Počúvajte nás, pán premiér, počúvajte nás," kričal predstaviteľ Šiitskeho domu.
Cieľom trojdňovej konferencie je odštartovať novú etapu demokratického politického procesu krajiny. Na fóre sa zúčastňuje asi 1000 delegátov z celého Iraku.