"Irak je schopný brániť sa a brániť svoje práva. Irak nemá v povahe prijímať hrozby," vyhlásil iracký hovorca citovaný oficiálnou agentúrou INA. Hovorca dodal, že ako prejav dobrej vôle je potrebné zrušiť bezletové zóny nad juhom a severom Iraku, "zastaviť stále útoky proti Iraku a nezasahovať do vnútorných vecí" krajiny.
Americký prezident George W. Bush v pondelok vyzval irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby povolil návrat inšpektorov OSN do Iraku. "(Husajn) musí opäť vpustiť inšpektorov do svojej krajiny, aby dokázal, že nevyvíja zbrane hromadného ničenia," povedal Bush pred novinármi v súvislosti so špekuláciami o tom, že Irak by sa mohol stať ďalším terčom v Američanmi vedenej globálnej vojne proti terorizmu.
Na otázku, čo bude nasledovať, ak Husajn nebude na túto výzvu reagovať, Bush odvetil: "To zistí".
Po vyhostení zbrojných inšpektorov v decembri 1998 Irak odmietol rezolúciu OSN prijatú v decembri 1999, ktorá vyzývala na zrušenie sankcií OSN, ak Bagdad povolí návrat inšpektorov.
Niektorí predstavitelia Bushovej administratívy a médiá otvorene požadujú útok na Irak po zavŕšení vojenskej operácie v Afganistane.
4 20 ari žab