Ženeva 9. augusta (TASR) Takmer polovica obyvateľov Švajčiarska (46 percent) je za zrušenie povinnej vojenskej služby a 52 percent súhlasí, aby profesionálna armáda nahradila súčasné ozbrojené sily typu milícií. Vyplynulo to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uverejnili noviny SonntagsBlick.
Prieskum verejnej mienky, ktorý urobil ústav Isopublic na reprezentatívnej vzorke 500 osôb, ukázal, že 44 percent respondentov je za zachovanie súčasnej povinnej vojenskej služby.
Dve tretiny opýtaných sa postavili proti nákupu nových vojenských dopravných lietadiel a tankov. Naopak, tieto projekty ministra obrany Samuela Schmida podporuje 24 percent respondentov.
Až 59 percent opýtaných si myslí, že armáda má viac zabezpečovať úlohy policajného typu a venovať sa aj kontrolám.
Takmer polovica účastníkov prieskumu (49 percent) odmieta zvýšenie angažovanosti švajčiarskej armády v zahraničí. Za väčšiu účasť v zahraničných misiách je 44 percent respondentov.
V predchádzajúcom prieskume verejnej mienky, ktorý v piatok uverejnil denník Berner Zeitung, sa len 36 percent Švajčiarov vyslovilo za povinnú vojenskú službu. Vo francúzsky hovoriacej časti krajiny je ich len 20 percent.
Schmid minulý pondelok prekvapil švajčiarsku spoločnosť, keď sa pre rozhlasovú stanicu DRS1 zmienil o možnosti zrušiť povinnú vojenskú službu v rámci prebiehajúcej reformy armády. Vláda má o tejto problematike začať rokovať v septembri.
Ak by mala byť vo Švajčiarsku zrušená vojenská povinná služba, bolo by nutné urobiť zmeny v ústave a zorganizovať referendum.
Reforma s označením Armáda 21, ktorá sa začala realizovať v tomto roku, sa zameriava na adaptovanie ozbrojených síl na nové bezpečnostné požiadavky v Európe. Početný stav švajčiarskej armády sa zníži z 360.000 na 220.000 mužov, z ktorých 80.000 bude v zálohe. V roku 1991 mala armáda 650.000 a v roku 1995 400.000 mužov.