Ath/Brusel 4. augusta (TASR) - Dňom štátneho smútku a spustením zástav na pol žrde si dnes v Belgicku pripomínajú pamiatku obetí minulotýždňového mohutného výbuchu plynu, ktorý je najhoršou priemyselnou nehodou v krajine za takmer 40 rokov. Vyhlásenie štátneho smútku pripadlo na deň pohrebu siedmich usmrtených osôb.
Najmenej 18 ľudí zomrelo a vyše 120 utrpelo zranenie pri piatkovej explózii plynovodu v priemyselnom parku južne od Bruselu.
Prokuratúra prípad stále vyšetruje. Zatiaľ sa nepotvrdila hypotéza, že stavební robotníci pri výkopových prácach pri potrubí narušili plynovod vedúci z belgického prístavu Zeebrugge do Francúzska. Médiá však informovali, že únik plynu mohol byť výsledkom výstavby novej cesty, ktorá sa kladie ponad potrubie.
Najnovšiu obeť nehody vytiahli dnes z trosiek budovy, ktorú detonácia zrovnala so zemou. Medzi mŕtvymi sú traja Francúzi a traja Taliani. Hrozí, že počet mŕtvych vzrastie, pretože mnoho zo zranených s ťažkými popáleninami je v kritickom stave.
Dedič trónu princ Philippe, premiér Guy Verhofstadt a ďalší štátni predstavitelia sa pripojili k stovkám trúchliacich v kostole v meste Ath, aby vzdali poslednú úctu mŕtvym.
Medzi siedmimi pochovávanými bolo päť dobrovoľných požiarnikov, ktorí zahynuli pri nasadení. Ich rakvy boli zahalené do štátnej zástavy a cez ulicu ku kostolu lemovanú davmi ľudí a za zvukov dychovej kapely ich niesli ich kolegovia.
"Požiarnici sú vojaci ohňa... Nie sú supermani... Vedia, že nebezpečenstvo číha za rohom a aj napriek tomu dávajú svoju silu a odvahu do služieb iných," povedal minister vnútra Patrick Dewael v smútočnom prejave na bohoslužbe.
Rodiny ostatných obetí sa rozhodli pre súkromné smútočné ceremónie.
Výbuch plynu bol najničivejším v Belgicku od roku 1967, keď pri explózii cisterny prevážajúcej skvapalnený plyn zahynulo 22 ľudí.
Najhoršia belgická priemyselná katastrofa sa udiala v roku 1956 - výbuch v bani pri Marcinelle si vyžiadal 262 ľudských životov, vrátane 136 robotníkov z Talianska.