SME

FAZ: Bude EÚ domom bez strechy? (analýza)

Frankfurt nad Mohanom 25. novembra (TASR) - Čo je lepšie, keď sa do motora dostane piesok, čo možno najopatrnejšia prevádzka, alebo naopak môže zvýšenie ...

Frankfurt nad Mohanom 25. novembra (TASR) - Čo je lepšie, keď sa do motora dostane piesok, čo možno najopatrnejšia prevádzka, alebo naopak môže zvýšenie otáčok motora piesok rozdrviť a doviesť jazdu až do cieľa? Takúto otázku si kladú v dnešnom vydaní nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) autori analýzy o rozširovaní Európskej únie (EÚ) o krajiny strednej a východnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdá sa, tvrdia autori Helmut Bünder a Hajo Friedrich, že francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine stavia na druhý variant. Šéf francúzskej diplomacie v týchto dňoch navrhol, aby do EÚ prijali naraz všetkých 12 kandidátskych krajín, s ktorými sa vedú prístupové rokovania.

SkryťVypnúť reklamu

Védrinov návrh vyvolal v skupine 10 najpokročilejších kandidátov veľký rozruch. Védrine povedal otvorene to, čo vie každý, ale čo sa sotva niekto odvažuje vysloviť: V domnelej vedúcej skupine sú aj takí kandidáti, ktorí "ešte nie sú tak ďaleko". Bol to nepremyslený výrok? Alebo Francúzsko naozaj spochybňuje scenár predložený pred dvoma týždňami Európskou komisiou (EK), prijať v roku 2004 až 10 kandidátov do EÚ? Pri tomto "veľkom tresku" by museli mať trpezlivosť len Rumunsko a Bulharsko ako aj Turecko, s ktorým sa ešte prístupové rokovania nezačali.

Védrinove vyjadrenia však neprichádzajú ako blesk z jasného neba. Už na summite EÚ v Göteborgu v júni tohto roku vniesli jeho francúzski a britskí účastníci do hry "veľký tresk", ktorý by zabezpečil súčasný vstup všetkým kandidátom s výnimkou Turecka. Bolo by príliš jednoduché pripísať iba na vrub EK a Berlína obavy, že k nemeckému obľúbencovi Poľsku sa bude pristupovať lepšie ako k Rumunsku, ktoré sa tradične cíti byť francúzskym spojencom.

SkryťVypnúť reklamu

Dôsledkom Védrinovho vyjadrenia by však mohlo byť oddialenie rozširovania EÚ. Len tak by mohli Rumunsko a Bulharsko, ale aj ďalší zaostávajúci kandidáti získať čas a vyriešiť svoje domáce úlohy. Oddialenie rozširovania by však vyhovovalo aj tým starým členom EÚ, ktorí sa nechcú vzdať nárokov, na ktoré si zvykli. To platí pre Francúzsko pokiaľ ide o subvencie pre poľnohospodárstvo, Španielsko, pokiaľ ide o podporu menej rozvinutých regiónov a v neposlednom rade aj pokiaľ ide o nemeckého ministra financií Eichela, ktorý sa snaží o zníženie nemeckého príspevku do rozpočtu EÚ. Už posunutie rozšírenia EÚ z roku 2002 na 2004 prinieslo EÚ v porovnaní s finančným plánom dohodnutým v Berlíne úspory v sume 16 miliárd eúr.

EK oficiálne zotrváva na princípe regaty, podľa ktorého majú byť kandidáti prijímaní podľa svojho pokroku a pripravenosti na vstup do EÚ. EK má k rozšíreniu prijať strategický dokument, ktorý majú schváliť v polovici decembra na summite EÚ na zámku Laeken na predmestí Bruselu. Hlasy z Paríža, zdá sa, potvrdzujú prinajmenšom zmenu vzorca. Keďže podľa ubezpečenia summitov EÚ z Nice a Göteborgu sa budúce nové členské krajiny EÚ, rovnako ako členovia EÚ, budú môcť zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu už v roku 2004, cíti sa väčšina uchádzačov byť už v cieli.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta späť už neexistuje napriek štandardnému slovníku o podmienkach na prijatie, o ktorých hovorí strategický dokument. Podľa autorov to vyzerá, akoby bolo spoločenstvo pripravené ťažko sklamať nádeje ľudí v kandidátskych krajinách a bralo do úvahy stroskotanie celého projektu v ľudových hlasovaniach. Vyjednávači s EÚ od Tallinnu až po Prahu už teraz upozorňujú, že ďalšie preťahovanie vstupu do EÚ by mohlo posilniť tábor protivníkov vstupu do spoločenstva.

Pre EÚ nie je žiadny rozdiel, či v prvej vlne prijme šesť kandidátov, s ktorými sa vyjednávanie začalo už v roku 1998, alebo sa rozhodne pre "veľký tresk", pri ktorom budú prijaté aj Litva, Lotyšsko, Slovensko a Malta, tvrdí komisár pre rozširovanie Günter Verheugen. V prvej skupine pozostávajúcej z Estónska, Poľska, Maďarska, Českej republiky, Slovinska a Cypru žije 63 miliónov ľudí, štyri "zaostalejšie" kandidátske krajiny majú 11 miliónov obyvateľov. Hospodársky a finančne sú obe riešenia zvládnuteľné, tvrdí Verheugen.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dôležitejšie sa medzitým ukazujú politické otázky, ktoré predpokladajú časovo odstupňované prijímanie reformujúcich sa krajín. Ako je to s nevyváženosťou hlasovaní o vstupe kandidátskych krajín v súčasných členských štátoch? Ešte je v pamäti neúspešné írske referendum o Zmluve z Nice. Môže si EÚ dovoliť prechodne zriadiť nové hranice medzi stredoeurópskymi a východoeurópskymi krajinami? Védrine svoje úvahy odôvodnil aj tým, že ak sa Bulharsko a Rumunsko ponechajú v pozadí, hrozí na Balkáne destabilizácia. Rozširovanie EÚ ako nástroj politickej stabilizácie kontinentu. To je myšlienková škola, z ktorej doteraz vychádzali predovšetkým krajiny s kritickým postojom k rozširovaniu: Veľká Británia, Švédsko a Dánsko, nie však Francúzsko a EK.

SkryťVypnúť reklamu

Ale v tomto smere sa uberajú aj ministri zahraničných vecí EÚ, ktorí perspektívne počítajú po prekonaní konfliktu aj s členstvom krajín bývalej Juhoslávie v EÚ. Pred začiatkom debaty o budúcnosti EÚ sa vynára opäť starý protiklad vzťahu medzi rozšírením a prehĺbením integrácie. Čo bude na konci rozširovacieho procesu, ktorý sa prijatím 12 nových členov v žiadnom prípade neskončí? Bude EÚ obrovskou zónou voľného obchodu najprv s 27 a v ďalšej budúcnosti možno s 35 členskými krajinami, ktorá poskytuje len politickú strechu, ale žiadny spoločný dom? Túto otázku si budú musieť šéfovia štátov a vlád položiť - ešte nie v Laekene, ale v jeden nie veľmi vzdialený deň, končí svoju analýzu mienkotvorný nemecký denník.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu