Brusel 30. júla (TASR) - Európsky parlament požiadal najvyšší súd EÚ o zrušenie dohody medzi úniou a USA o výmene informácií o cestujúcich na transatlantických letoch. Dnes to oznámil súd.
Európska komisia, exekutívny orgán EÚ, a vlády členských krajín únie dohodu s Američanmi podpísali v máji, napriek silným výhradám EP, ktoré sa týkali problematiky ochrany súkromia.
Od marca 2003 si EÚ a USA informácie vymieňali na základe neformálnej dohody, letecké spoločnosti však tvrdili, že pre takýto postup potrebujú právny základ.
Na základe májovej dohody musia európske letecké spoločnosti do 15 minút pred odletom poskytnúť 34 informácií o každom cestujúcom smerujúcom do USA.
Washington argumentuje, že tieto informácie sú životne dôležité pre boj proti terorizmu a varoval letecké spoločnosti, že ak sa opatreniu nepodrobia, hrozí im, že prídu o právo na pristávanie.
EP sa rozhodol predložiť prípad Súdnemu dvoru Európskych spoločenstiev, keďže zhromaždenie nemá moc dohodu zablokovať. Parlament v dokumentoch, ktoré predložil vo štvrtok, požiadal súd, aby využil urýchlenú procedúru, čo znamená, že verdikt bude pravdepodobne vynesený do šiestich mesiacov.
Normálne súd rozhoduje 18 mesiacov až dva roky.
Počas rokovaní EÚ od Američanov získala určité ústupky. Medzi nimi je skrátenie času skladovania údajov, vymazanie citlivých údajov - napríklad o preferovanom jedle pasažiera, ako aj uistenia USA, že iným krajinám budú informácie poskytovať len veľmi obmedzene.
Pat Cox, odstupujúci predseda EP, vyhlásil, že rozhodnutie spustiť právnu akciu vyplýva z obáv o narušenie základných ľudských práv.