Brusel 26. novembra (TASR) - Belgické predsedníctvo v Európskej únii cez víkend dokončilo návrh Laekenskej deklarácie o reforme EÚ a v nedeľu ju zaslalo členským krajinám.
Európskym lídrom deklaráciu osobne predstaví belgický premiér Guy Verhofstadt, ktorý dnes v Londýne začína tradičné turné úradujúceho predsedu Európskej rady pred summitom. Sériu návštev členských štátov ukončí 11. decembra v Madride. Laekenský summit sa bude konať 14. a 15. decembra.
Ako dnes informuje belgický denník La Libre Belgique, návrh deklarácie má sedem strán a skladá sa z troch častí. Prvá dáva odpoveď na otázku, prečo vlastne EÚ potrebuje reformu. Analyzuje jej silné a slabé stránky. Chváli, že únia priniesla regiónu mier a prosperitu. Na druhej strane ale kritizuje, že EÚ je vzdialená občanom, ktorí jej nedôverujú a pozerajú sa na ňu ako na uzavretý klub politikov.
Druhá časť deklarácie stanovuje metódu pripravovanej reformy. Tentokrát to nebudú diplomati za zatvorenými dverami, ale zástupcovia vlád, Európskej komisie, Európskeho parlamentu i národných parlamentov, ktorí verejne a v kontakte s občianskou spoločnosťou pripravia odporúčania pre šéfov štátov a vlád. Tento tzv. konvent však nerozhodne, to ostane v rukách európskych lídrov počas medzivládnej konferencie v roku 2004.
Tretia časť deklarácie je jej jadrom a špecifikuje témy, ktorými sa bude konvent a celá reforma zaoberať. Už vlaňajší decembrový summit EÚ v Nice stanovil, že by to malo byť prerozdelenie právomocí medzi bruselskými inštitúciami a členskými štátmi, štatút Charty základných práv, zjednodušenie základných zmlúv EÚ a úloha národných parlamentov.
Belgicko do textu deklarácie presadilo, že konvent sa má zaoberať "okrem iného" týmito témami, čím ostali otvorené dvere pre ďalšie oblasti. V návrhu Laekenskej deklarácie sa tak podľa La Libre Belgique ocitlo aj zlepšenie demokratickej legitimity EÚ, vyjasnenie politickej zodpovednosti rôznych inštitúcií, zdokonalenie ich fungovania, alebo zabezpečenie nástrojov, ktoré umožnia lepšie brať do úvahy na európskej úrovni názory prezentované na národnej či regionálnej úrovni.
V texte sa tiež píše o racionalizácii nástrojov, ktorými EÚ disponuje (najmä legislatíva) a o "otvorení cesty" k ústave, ktorá by umožnila zjednodušenie európskeho projektu a potvrdila jeho hodnoty a základné práva.
Deklaráciu majú lídri členských štátov EÚ schváliť na summite v bruselskom Laekene 14. a 15. decembra. Konvent, na ktorom sa zúčastnia aj predstavitelia kandidátskych krajín, sa má začať na jar budúceho roku.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab