Bodh Gaya 8. marca (TASR) - Vysokopostavený tibetský mních Karmapa 17., stojaci na treťom mieste v hierarchii tibetského buddhizmu, bol dnes obvinený zo svätokrádeže. Tej sa mal dopustiť v jednej z najdôležitejších buddhistických svätýň v Indii. Indické úrady žiadajú vyšetrenie celého prípadu.
Karmapa 17., ktorý minulý rok utiekol z Číny a po niekoľkodňovom pochode cez Himaláje a Nepál sa nakoniec dostal do Indie, sa dopustil ťažkého hriechu. Mních-tínedžer je podozrivý z toho, že vstúpil obutý do vnútornej svätyne chrámu Mahabódhiho v meste Bodh Gaya vo východoindickom štáte Bihár.
Bhadant Anand, generálny tajomník Všeindickej asociácie mníchov, žiada, aby bol Karmapa patrične potrestaný za zneuctenie Vajrasana -miesta, kde podľa buddhistickej tradície Buddha dosiahol osvietenie. Anand tiež žiada Karmapu, aby sa za túto svätokrádež ospravedlnil.
"Toto sa určite nezlučuje s reinkarnáciou samotného boha Buddhu, ktorou Karmapa 17. je," dodal Anand.
Karmapa 17. - hlava tibetskej sekty Karma Kagju - dorazil do Dharamsaly v severnej Indii, kde žije aj najvyšší tibetský duchovný vodca dalajláma, v januári minulého roku. Zasneženými Himalájami na úteku z Číny prešiel 1400 kilometrov. Trinásť mesiacov potom strávil v osamelosti v kláštore neďaleko Dharamsaly, dokiaľ mu indické úrady minulý mesiac neudelili štatút utečenca.
Storočia staré nariadenie hinduizmu, najrozšírenejšieho náboženstva v Indii, zakazuje veriacim vstupovať do chrámov v obuvi. I keď v tradícii tibetského buddhizmu zákaz vyzúvania sa pred vstupom do chrámov neexistuje, indický zákon z roku 1949 vyžaduje, aby sa veriaci vo vnútri Mahabódhiho chrámového komplexu pohybovali bez topánok. Podľa toho istého zákona, každý kto nariadenie poruší musí zaplatiť 100 rupií (2,20 USD).
Lama Tenzig, ktorý spravuje tibetský kláštor v Bodh Gaya, však na obhajobu Karmapu 17. uviedol, že sa nechoval nevhodne a dodal, že "nie topánky, ale srdce je dôležité".