Vyštudovaná psychologička Alexandra Saxová sa už niekoľko rokov profesionálne venuje skúmaniu písma, grafológii.
Môže človek zmiasť grafológa, ak vedome zmení štýl písma?
„Môže mu sťažiť robotu, ale určite ho o svojich charakterových vlastnostiach neoklame. Človek dokáže zmeniť len niekoľko písmových znakov a my presne vieme koľko. Viac nedokáže nikto. Aj silná životná udalosť sa dokáže na písme človeka odraziť.“
Prezrádza pekné písmo inteligenčný kvocient človeka?
„Vôbec nie. Úradníčka, ktorá denne vypisuje veľa dokladov, môže písať krásne číslice. Akademický sochár, ktorý robí s kameňom a píše iba občas, môže mať kostrbaté písmo, ale to neznamená, že je jeho inteligencia nižšia.“
Čo si grafológ na texte všíma?
„Obsah, ale ten sa zvyčajne skúma až na záver analýzy – mohol by ovplyvniť výsledok. Na kvalitnú analýzu potrebujeme minimálne rukopisnú stranu A4, najlepšie z niekoľkých období života človeka. Lepšie sú písané ako tlačené písmená. Či je text písaný pekne, alebo narýchlo, či škaredo, nie je podstatné, o človeku to nič nevypovedá. Každý máme inú predstavu o tom, čo je pekné.“
Je rozdiel medzi písmom žien a písmom mužov?
„Dnes už ani veľmi nie, je to odraz celkovej spoločnosti. Ženy dnes vykonávajú takmer všetky činnosti tak ako muži, čo sa odráža aj v písme.“
O zostavovaní charakteristiky osoby podľa textu existuje dnes množstvo literatúry. Dá sa jej veriť?
„Kupujem si tieto knižky často pre zábavu a niektoré pre výstrahu. Sú písané príliš zjednodušene, čo sa v tomto odbore nedá. Dočítate sa tam napríklad, že takto alebo takto napísané písmenko znamená márnomyseľnosť, čo zvyčajne nie je pravda. Písmenko je len jedným znakom, samo osebe nemá výpovednú hodnotu. V skutočnosti má písmo niekoľko desiatok znakov a zaujímavé sú až v kombináciách. Predstavte si, že nejaký neurotik si chytí takú knižku do ruky, lebo sa chce o niečom ubezpečiť. Čo sa stane? Bude ešte neurotickejší. Povie si – aj v knižke je to tak napísané.“
Charakterizovali ste podľa písma aj svojich blízkych a priateľov?
„To robím bežne a rada. A tak, aby to nikto nevedel. Aj na pošte sa občas pozerám, ako ľudia vypisujú šeky. Robím to zo zvedavosti, ale je to aj profesionálna deformácia. Občas si poviem – Jaj, čo to zase stváraš!“
Stáva sa vám, že chcete spoznať človeka, ktorého písmo ste analyzovali?
„Obyčajne ho poznám a neprekáža mi, ak ho poznám dopredu. Nie je to však podmienkou. Ale áno, rada si overujem, či sa moja analýza zhoduje so skutočnosťou.“
Kde a na čo sa grafológia využíva?
„V zahraničí napríklad v kriminalistike ako pomocná metóda pri objasňovaní motívov trestných činov, u nás napríklad pri výbere pracovníkov do určitých profesií, v psychologickom a psychiatrickom poradenstve. Grafológov využívajú aj reklamné agentúry – môžu pomôcť a preukázať, prečo nápis Coca-Cola tak priťahuje davy a prečo iný nie.“
(rom)