Brusel 26. júla (TASR) - Európska únia vyzvala dnes Bezpečnostnú radu OSN, aby schválila rezolúciu, v ktorej pohrozí sankciami voči Sudánu, ak tamojšia vláda nezastaví masové zabíjanie čierneho obyvateľstva v regióne Darfúr provládnymi arabskými milíciami.
Ministri zahraničných vecí európskej dvadsaťpäťky sa na zasadnutí v Bruseli zhodli, že sankcie budú nevyhnutné, ak presviedčanie a dialóg so sudánskou vládou neprinesú výsledky.
"Potom sa opäť stretneme, aby sme zvážili, aké sankcie by boli najvhodnejšie. Myslíme si, že teraz je dôležité spoločné úsilie medzinárodného spoločenstva," povedal na tlačovej konferencii holandský minister zahraničia Bernard Bot.
Podľa neho bude mať sudánska vláda 90 dní, aby zastavila krviprelievanie, alebo čelila medzinárodným sankciám.
Nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer zdôraznil, že Chartúm musí dodržať svoj sľub a odzbrojiť milície tzv. džandžavídov, ktorí sú obvinení zo zabíjania tisícok čiernych obyvateľov regiónu.
"Treba ich zastaviť," vyzval Fischer. Rakúska ministerka Benita Ferrerová-Waldnerová označila situáciu v Sudáne za "veľmi vážnu". EÚ však dnes neobvinila sudánsku vládu z genocídy, ako to nedávno urobili americký Senát a Snemovňa reprezentantov.
Únia podľa diplomatov pripravuje zoznam lídrov provládnych milícií, ktorí sú zodpovední za masakry v Darfúre, pričom bude tlačiť na sudánsku vládu, aby ich zatkla a potrestala.
Šéfovia diplomacie európskej dvadsaťpäťky vyjadrili "vážne znepokojenie" nad udalosťami v Darfúre a správami o "masovom porušovaní ľudských práv, vrátane systematického znásilňovania žien", ktorého sa dopúšťajú provládne milície.
Konflikt medzi čiernymi Afričanmi - prevažne farmármi, a arabskými provládnymi milíciami -, trvajúci 15 mesiacov, vyhnal z domovov vyše milióna ľudí a 2,2 milióna osôb sa kvôli nemu ocitlo v bezprostrednej potravinovej a medicínskej núdzi. Počet obetí sa odhaduje na 30.000 až 50.000, ale môže byť aj vyšší.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel