Jaslovské Bohunice. Ľudia chápu, že treba dodržať sľub, daný únii a zatvoriť V1, nechápu ale prečo stratili výhody rizikového prostredia. Chcú protestovať. Na malej snímke starosta. FOTO SME - NINA MICHALÍKOVÁ |
V Jaslovských Bohuniciach vládne zatiaľ tichý protest - odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 sa pomaly stáva realitou. Podľa uznesenia vlády ukončia svoju činnosť v priebehu rokov 2006 až 2008.
Obyvatelia Bohuníc však onedlho chcú hlasnejšie protestovať. Hoci v západných krajinách majú obyvatelia, bývajúci v blízkosti jadrových elektrární a rádioaktívneho odpadu výhody, tu o ne prišli.
Od júla nebudú platiť za elektrinu 1500 korún, ale trojnásobok. To v západných krajinách nebýva.
Chystajú preto protest. Problémom je tepelný napájač z elektrárne V2. Postavili ho ešte za socializmu - nie však pre obyvateľov, ale pre vlastné zariadenia - najmä byty a kasárne.
Hoci sa obec snaží napájač previesť do svojho majetku - ide dokonca cez obec - nemôžu. Starosta Ryška: "Môžeme si ho vraj kúpiť za zostatkovú hodnotu 50 miliónov. Mám to považovať za drzosť?"
Nežijú pritom iba v blízkosti jadrovej elektrárne, ale aj vedľa skládky vyhoreného paliva a rádioaktívneho odpadu.
Tá je ďalším problémom. "Pôvodnú kapacitu skládky v roku 1996 zvýšili zo 600 až na 1500 ton. Palivo sa tu v rámci šetrenia prostriedkov nebude skladovať 10 rokov, ale celé polstoročie. A pripravuje sa tu aj výstavba integrálneho skladu."
To, že 70 percent obyvateľstva príde s odstávkou V1 o prácu, je už len dovetkom. A to, že v 90. rokoch stála 7-ročná rekonštrukcia elektrárne daňových poplatníkov 10 miliárd korún, je perlička.
Muž, ktorý vo V1 pracuje 30 rokov, dokonca tvrdí: "Odstavenie nemá s úniou nič spoločné, je to rozhodnutie politikov, nie odborníkov." Krčmár z pohostinstva v Bohuniciach tiež príde o biznis: "Na Slovensku elektráreň zrušia, vo Fínsku postavia. Prečo máme na to doplácať?"