Privatizačné chápadlá Mečiarových ľudí vyvolávajú nevôľu aj po rokoch. Lukratívny Okresný stavebný podnik v Považskej Bystrici ovládla v roku 1995 skupina ľudí, ktorí mali podporu vysokopostavených osôb HZDS.
Tí získali 37 percent akcií podniku a dnes mu šéfujú. Viceprezidentom Fondu národného majetku bol vtedy Milan Rehák z HZD, šéfom poslaneckej komisie, zodpovednej za privatizáciu, bol poslanec HZDS Tomáš Cingel.
Drobní akcionári sú dnes nespokojní - nemajú vo firme s lukratívnymi zákazkami v regióne žiadne slovo.
O čo ide
Bývalý Okresný stavebný podnik v Považskej Bystrici z väčšej časti sprivatizovali drobní podnikatelia a zamestnanci už v prvom kole kupónovej privatizácie. Zostal kompletný balík 37 percent akcií, a tak založili manažérsku eseročku Torus-Marketing a uchádzali sa o privatizáciu v súťaži.
Súťaž však získala trhliny - jedným slovom sa neuskutočnila. Poslanec Cingel ju pozastavil s tým, že ponuku vyhodnotil ako málo lukratívnu. To konštatovanie bolo zavádzajúce - ponuka bola v čase termínu na odovzdanie privatizačnej ponuky jediná.
A tu nastúpili ľudia blízki HZDS, ktorí vstúpili do obchodu s firmou Povastav, s. r. o. Za akcie síce ponúkli o 100-tisíc viac, dohodli sa však na splátkach na tri roky. Podotýkame, že zamestnanecká eseročka chcela peniaze vyplatiť v hotovosti.
Fond porušil vlastné výberové konanie
Neuspeli. Fond národného majetku priklepol privatizáciu komplexného balíka akcií gigantického stavebného podniku Povastavu. A to aj napriek tomu, že podľa dokumentov SME predložili svoj projekt týždne po oficiálnom termíne ukončenia výberu.
Termínom ukončenia súťaže bol 5. október 1995, výpis o potrebnom stave financií na účte Povastavu bol však vydaný až v decembri a potvrdenie o vyrovnaní záväzkov voči daňovému úradu dokonca až po uzatvorení zmluvy o odkúpení akcií.
"Nie je to ojedinelý prípad, keď Fond národného majetku vypísal termín, pričom noví majitelia, zväčša blízki HZDS, boli vopred určení," myslí si náš zdroj. Je z radov reálne ukrivdených zamestnancov a jeho meno máme v redakcii.
Cingel dnes dostáva od firmy plat
Po týchto krokoch sa začal skutočný biznis. Nepotrebnú budovu spoločnosti Torus najskôr firma Povastav odkúpila za 8,5 milióna a následne ju predala Mestským lesom za oveľa lukratívnejšiu sumu. Podľa našich informácií tým získala minimálne 1,7 milióna na splatenie akcií.
"Pomohol tomu vtedajší primátor mesta Ľuboš Lackovič," hovorí náš zdroj. Lackovič bol tieňovým ministrom HZDS. Dovtedy totiž Fond národného majetku ako vlastník nedovolil odpredať prebytočný majetok a získať tak finančné prostriedky na oddlženie podniku, po prevode akcií na Povastav už to možné bolo.
A Tomáš Cingel, exposlanec HZDS, v podniku pokojne figuruje. Dnes sa volá Považská stavebná, a. s., on je tam v dozornej rade. Že by dostal pozíciu od konkurencie práve za zastavenie predaja 37-percentného balíka akcií drobným akcionárom - zamestnancom?