Peking 25. júla (TASR) - Čína dnes úspešne vypustila na obežnú dráhu satelit určený na monitorovanie zemského magnetického poľa a sledovanie vplyvu Slnka na životné prostredie na Zemi. Vypustenie zariadenia je súčasťou čínsko-európskeho partnerstva v oblasti vesmírneho výskumu.
Ako informovala čínska štátna televízia, satelit s názvom Tchan-cche (Prieskumník) 2, druhý v rámci programu Dvojhviezda, vypustili na rakete Long March 2C/SM o 15.05 h miestneho času (9.05 h SELČ) z vesmírneho strediska Tchaj-jüan v provincii Šan-si.
Satelit bude fungovať v koordinácii s ďalším, skôr vypusteným podobným zariadením v rámci úsilia o zlepšenie bezpečnosti vesmírnych misií, ako aj v koordinácii so satelitmi Európskej vesmírnej agentúry (ESA), uviedla tlačová agentúra Sinchua. Bol zostrojený v spolupráci čínskej strany s výskumnými inštitútmi spojenými s ESA.
Prvý satelit vypustený v rámci programu Dvojhviezda sa dostal na obežnú dráhu koncom decembra a mal by tam zostať 18 mesiacov. Druhý má byť využívaný jeden rok.
Čína a Európska únia sa v apríli dohodli na zintenzívnení spolupráce v oblasti vesmírneho výskumu a ďalších technologických oblastiach. V októbri minulého roka sa Peking zaviazal investovať v najbližších troch rokoch 200 miliónov eur (asi osem miliárd Sk) do vývoja satelitného navigačného systému Galileo. EÚ na to isté obdobie vyčlenila tri miliardy eur (asi 120 miliárd Sk).
V roku 2000 Čína zverejnila plány na ambiciózny 20-ročný program vybudovania "integrovanej pozemsko-vesmírnej siete" pre výskum vesmíru a výskum v oblasti pobytu človeka vo vesmíre, vrátane vesmírnych staníc. V rokoch 2006 až 2010 plánuje vypustiť na obežnú dráhu priemerne desať satelitov ročne. Na budúci rok sa chystá vyslať do vesmíru ďalšieho kozmonauta.
V dlhodobom horizonte plánuje Peking vyslať prieskumné sondy na Mesiac a Mars.
1 3 sla ed