Citujúc nemenovaného Hadžičovho priateľa to dnes oznámil belehradský denník Kurir.
Podľa zdroja Hadžič odišiel len preto, aby dokončil nejaké záležitosti a pripravil sa na vzdanie.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Hadžiča obvinil zo zločinov proti ľudskosti z čias chorvátskej vojny z rokov 1991-95. Obžalovaný zmizol zo svojho domu v Novom Sade krátko po tom, čo ICTY belehradským úradom 13. júla odovzdal tajnú žalobu.
"Jednoducho odišiel na pokojné a odľahlé miesto, kde dokončí nejaké záležitosti a pripraví sa na vzdanie," cituje Kurir "priateľa".
Zdroj dodal, že Hadžič sa stále nachádza neďaleko Nového Sadu a skontaktoval sa so srbskými úradmi, aby dojednal svoje vzdanie sa. Túto informáciu zatiaľ oficiálne zdroje nepotvrdili.
Hadžičovo dobrovoľné predstúpenie pred ICTY by mohlo pomôcť zmeniť imidž Srbska ako krajiny, ktorá s tribunálom nespolupracuje. Tento obraz blokuje snahy Belehradu o posilnenie vzťahov so Západom. Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte obviňuje Belehrad, že nespolupracuje pri snahách o zatknutie najžiadanejších obvinených, vrátane bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča.
Del Ponte začiatkom týždňa obvinila Belehrad, že Hadžiča informoval o tajnej žalobe a umožnil mu uniknúť pred zatknutím. Srbský minister spravodlivosti Zoran Stojkovič tieto obvinenia v piatok odmietol.
V rokoch 1992-93 bol Hadžič politickým lídrom tzv. Krajiny, regiónu na východe Chorvátska, na ktorom tamojší Srbi vyhlásili vlastnú efemérnu republiku po tom, čo Záhreb v roku 1991 vyhlásil nezávislosť od Juhoslávie.
Hadžič je jedným z 22 tribunálom obžalovaných osôb, ktoré zostávajú na slobode. Podľa ICTY asi 15 z nich sa ukrýva v Srbsku.