Moskva 24. júla (TASR) - Rusko dnes oznámilo, že nemá v úmysle prispieť vojakmi do Spojenými štátmi vedenej jednotky v Iraku, vyjadrilo však pripravenosť pomôcť rozvojom obchodu a uvoľnením dlhového zaťaženia.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyslovil prísľub budovať dlhodobé vzťahy s Irakom po rozhovoroch so svojím irackým kolegom Hošjarom Zabarím.
Zabarí je prvým vysokopostaveným irackým predstaviteľom, ktorý Moskvu navštívil po tom, čo dočasná iracká vláda koncom júna prevzala suverenitu od Spojenými štátmi vedenej okupačnej administratívy.
Lavrov uviedol, že Rusko nemá v pláne vyslať do Iraku vojakov, dodal, že táto otázka nebola počas rozhovorov so Zabarím ani nadnesená.
"Rusko je pripravené podporiť obnovenie suverenity Iraku inými spôsobmi, osobitne prostredníctvom obchodu," povedal Lavrov a ponúkol kroky v rámci Parížskeho klubu veriteľov zamerané na pomoc Bagdadu zvládnuť jeho vonkajší dlh. "Tento príspevok nebude o nič menej dôležitý ako príspevok účastníkov v mnohonárodných silách," dodal ruský minister.
Rusko, ktoré bolo proti invázii zameranej na zvrhnutie režimu Saddáma Husajna bez odsúhlasenia OSN, sa dlho podieľalo na irackom ropnom priemysle a chce pokračovať v realizácii kontraktov, pričom niektoré boli uzavreté ešte počas vlády Saddáma.
Miestne médiá pred návštevou citovali Zabarího slová, podľa ktorých požiada Rusko o vyslanie vojakov. Zabarí však tieto informácie poprel.
"Rád by som vyjasnil, že nikdy som neurobil takéto vyhlásenie. Postoj Ruska je dobre známy," povedal šéf irackej diplomacie.
Ruskí predstavitelia uplynulý týždeň opakovane popierali správy citujúce americký think tank, že Kremeľ v princípe schválil plány na vyslanie vojakov do Bagdadu.
Záujmy Ruska v Iraku sa sústredia na ropu. Saddám v roku 2002 vypovedal zmluvu v objeme 3,7 miliardy dolárov s gigantom Lukoil. Saddám tento krok zdôvodnil tým, že ruská spoločnosť nesplnila svoje záväzky a nezačala zmluvu realizovať. Lukoil vyhlásil, že pracovať nemohol kvôli sankciám OSN, ktoré v tom čase platili.
Lukoil tvrdí, že zmluva je stále platná a v júni vyhlásil, že na budúci rok vyprodukuje prvú ropu z ropného poľa Západná Kurna.
Krajiny, ktoré boli proti vojenskej invázii z marca 2003, sa obávali, že môžu byť vylúčené z lukratívnych kontraktov na obnovu Iraku. Zabarí uviedol, že Irak s ruskom spolupracuje na báze zmlúv.
Ruskí špecialisti, vrátane inžinierov usilujúcich o udržanie prevádzky elektrickej rozvodnej siete, sa z Iraku tento rok stiahli po tom, čo pri sérii útokov boli unesení a zabití robotníci. Lavrov v tejto súvislosti vyhlásil, že ruskí pracovníci sa do Iraku vrátia po zlepšení bezpečnostnej situácie.
Rusko tiež vyzvalo na usporiadanie medzinárodnej konferencie venovanej Iraku, podobnej aká sa konala po zvrhnutí režimu talibov v Afganistane. Zabarí uviedol, že Bagdad ruský návrh zvažuje.