Washington/Bratislava 24. júla (TASR) - Takmer hysterické predpovede masového prílevu Rómov na Západ po rozšírení Európskej únie 1. mája sa nenaplnili a z dnešného pohľadu pôsobia ako číra paranoja. Konštatuje to dnes tlačová agentúra Associated Press (AP).
Rozšírenie EÚ na východ vyvolávalo obavy Západu, že po 1. máji začnú Rómovia hromadne opúšťať svoje chatrče a budú sa pokúšať nájsť si prácu alebo využívať sociálny systém v bohatších kútoch únie.
Po takmer troch mesiacoch, ktoré uplynuli od historicky najväčšieho rozšírenia EÚ, však úrady tvrdia, že svoje domovy opustilo len veľmi málo Rómov. Niektorí dokonca tvrdia, že vstup do únie im dáva novú motiváciu, aby zostali.
V štyroch nových členských štátoch - Českej republike, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku - žije dokopy asi milión Rómov, uvádza AP.
Hoci Poľsko je najväčším spomedzi nových členských krajín, jeho 35-tisícová rómska komunita je najmenšia. Ako uvádza Roman Kwiatkowski z tamojšieho národného rómskeho združenia, nič nenasvedčuje tomu, že po 1. máji začali Rómovia opúšťať krajinu. "Poľsko je teraz plnoprávnym členom EÚ a to zvyšuje atraktívnosť krajiny," hovorí.
Aj na Slovensku, kde Rómovia tvoria asi osem percent z celkovo 5,4-miliónovej populácie, podľa odborníkov opustilo rómske osady iba niekoľko stoviek ľudí. Je medzi nimi aj asi stočlenná skupina mužov, ktorí sa podľa starostu východoslovenskej obce Bystrany vydali za sezónnou prácou do Anglicka. Pôvodne sa k nim plánovali pridať aj ďalší, tých však teraz zjavne odrádzajú vysoké náklady na živobytie v Británii a relatívne malé sumy peňazí, ktoré Rómovia posielajú z Anglicka svojim rodinám.
Jedným z vysvetlení toho, prečo nedošlo k obávanému rómskemu exodu, je aj fakt, že len málo z doterajších 15 členských štátov sa rozhodlo otvoriť svoje pracovné trhy pre obyvateľov nových členských krajín, konštatuje agentúra Associated Press.
Český rómsky aktivista Ivan Veselý odhaduje, že za prácou do Británie neodišlo po 1. máji viac ako 100 českých Rómov, pričom aj z nich sa väčšina vrátila späť.
Úsilie mnohých Rómov zamestnať sa v Británii brzdí skutočnosť, že neovládajú angličtinu, uvádza Veselý. Ďalší majú podľa slovenských odborníkov problém zohnať dostatok peňazí na cestu alebo jednoducho nie sú ochotní nikam odísť.