Washington 22. júla (TASR) - Konečná správa komisie pre vyšetrenie okolností útokov z 11. septembra 2001 konštatuje, že únoscovia lietadiel využili "hlboké inštitucionálne zlyhania" v rámci americkej vlády, ku ktorým dochádzalo počas dlhého obdobia. Správa však neobviňuje z chýb administratívu úradujúceho prezidenta Georgea W. Busha, ani jeho predchodcu Billa Clintona. Citujúc predstaviteľov administratívy oboznámených so zisteniami komisie to v stredu oznámila agentúra AP.
Správa, ktorú zverejnia dnes, opisuje trpezlivosť a odhodlanie únoscov a tvrdí, že skúmali slabiny v letiskových a pohraničných procedúrach, dokonca podnikali skúšobné lety, aby zistili, kedy sú dvere kokpitu otvorené.
O zisteniach správy v krátkosti informovali predstaviteľov Bieleho domu a kongresových lídrov. Bush má kópiu 575-stránkovej správy dostať dnes.
Správa "nedáva vinu konkrétnym osobám alebo incidentom, ale v skutočnosti identifikuje inštitucionálne zlyhania okolo organizácie našej vlády, ktoré časom narastali," povedal jeden predstaviteľ.
Dokument prichádza k záveru, že Bush a Clinton brali hrozbu al-Káidy vážne a mali "úprimné obavy o nebezpečenstve, ktoré al-Káida predstavuje", dodal zdroj. Podľa správy žiaden z prezidentov nenesie vinu za to, že útoky sa nepodarilo prekaziť, keďže išlo o výsledok viacerých rokov plánovania.
Zverejnenie správy prichádza necelé štyri mesiace pred novembrovými prezidentskými voľbami. Práca komisie už vyvolala ohnivú debatu, či Bush podnikol počas prvého roku svojej vlády dostatočné kroky v problematike terorizmu.
Podľa očakávaní správa vyzve na vytvorenie postu národného riaditeľa pre spravodajské služby. Tento post má byť na úrovni člena kabinetu a má byť zodpovedný za Ústrednú spravodajskú službu (CIA), Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a iné agentúry. Oficiálni predstavitelia vyjadrili pochybnosti, či by Kongres vytvorenie tohto postu mohol schváliť ešte tento rok.