Belehrad 22. júla (TASR) - Minister obrany Srbska a Čiernej Hory (SČH) Prvoslav Davinič v stredu vyzval Ratka Mladiča, aby sa vzdal haagskemu tribunálu OSN, ktorý ho v súvislosti s bosnianskou vojnou (1992-95) obžaloval z vojnových zločinov.
"Bolo by dobré, aby sa Mladič vzdal a aby bránil svoju nevinu v Haagu. To by mu dalo možnosť povedať, čo si myslí, nás by to zbavilo veľkej nočnej mory a naozaj by to otvorilo cestu do Európy," povedal Davinič v Belehrade po návrate z jednodňovej návštevy v Bosne.
V Sarajeve Davinič vyhlásil, že armáda SČH Mladiča - vojnového veliteľa bosnianskosrbských jednotiek - neochraňuje. "Môžem potvrdiť, že obžalovaný generál Ratko Mladič sa nenachádza v priestoroch armády Srbska a Čiernej Hory a že žiaden aktívny dôstojník ho nechráni," povedal po rozhovoroch s bosnianskym náprotivkom Nikolom Radovanovičom.
Davinič uviedol, že nevie nič o prípadných rokovaniach srbskej vlády o jeho dobrovoľnom predstúpení pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Takéto správy sa v ostatných dňoch objavili v médiách.
Podľa stredajšieho vydania belehradského denníka Blic Mladič srbskej vláde odkázal, že sa nemieni vzdať. Blic, citujúc nemenovaný zdroj srbskej vlády, uviedol, že srbské úrady sú s Mladičom v kontakte cez "sprostredkovateľa".
"Srbská vláda sa Mladiča - prostredníctvom jeho priateľov a príbuzných - snaží presvedčiť, aby sa vzdal dobrovoľne, výmenou za finančnú pomoc pri jeho obhajobe v Haagu a tiež za peniaze pre jeho rodinu," citoval Blic zdroj, ktorý dodal, že podľa dostupných informácií Mladič neuvažuje o vzdaní sa. "Na základe súčasného stavu neočakávame, že sa vzdá, ale zostaneme s ním v kontakte," dodal.
Vládni predstavitelia skontaktovaní agentúrou AP popreli, že by vedeli niečo o rokovaniach s Mladičom. K záležitosti sa odmietli vyjadriť aj predstavitelia ICTY.
Bosnianskosrbská polícia v stredu podnikla neúspešný pokus o zadržanie Mladiča a vojnového politického lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča.
K akcii došlo na juhovýchode krajiny na základe tipu. Podľa policajného šéfa Radomira Njeguša polícia konala na základe informácií, že Karadžič a Mladič sa nachádzajú v kasárňach a v moteli v obci Bileca v regióne Trebijne, neďaleko hraníc s Čiernou Horou.
ICTY Mladiča a Karadžiča obžaloval v roku 1995, okrem iného za genocídu v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva.
Mladič otvorene pobýval v Srbsku ešte dlho po páde režimu Slobodana Miloševiča z jesene 2000.
Srbsko je po rastúcim medzinárodným tlakom, aby Mladiča zatklo a vydalo do Haagu.
Požiadavku na plnú spoluprácu s ICTY v Belehrade v stredu vyslovil aj šéf holandskej diplomacie Bernard Bot. Ako dodal, EÚ -ktorej Holandsko momentálne predsedá - očakáva, že Belehrad bude "aktívne participovať" na pátraní a pri transfere obžalovaných osôb do Haagu.
Šéf americkej diplomacie Colin Powell počas utorkového stretnutia s novozvoleným srbským prezidentom Borisom Tadičom vo Washingtone vyhlásil, že je v záujme USA, aby bol Mladič a iní obvinení z vojnových zločinov postavení pred spravodlivosť.
Americkí predstavitelia v minulosti vyhlásili, že po vydaní Mladiča do Haagu USA podporia snahy Srbska, aby boli menej významní obvinení súdení pred domácimi súdmi.