Belehrad 21. júla (TASR) - Minister zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH) Vuk Draškovič dnes vyhlásil, že navrhne stiahnutie žaloby, ktorú Belehrad pred piatimi rokmi vzniesol proti NATO. Draškovič dodal, že žaloba bráni prehlbovaniu vzťahov s alianciou a EÚ.
Žalobu Medzinárodnému súdnemu dvoru (MSD) v roku 1999 predložil režim vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča v súvislosti s náletmi NATO proti Juhoslávii, ktorými na jar toho istého roku eskalovala kosovská kríza vyvolaná tvrdým zásahom Belehradu proti kosovskoalbánskym separatistom.
Miloševičov režim padol na jeseň 2000 a súčasní politickí lídri sa snažia o zblíženie so Západom. "Je nemožné budovať vzťahy spojenectva a priateľstva na základe žaloby," vyhlásil Draškovič po stretnutí so šéfom holandskej diplomacie Benom Botom, ktorý navštívil Belehrad. Holandsko momentálne predsedá EÚ.
Draškovič dodal, že svoj návrh predloží na ďalšom zasadnutí vlády SČH - voľného štátneho zväzku, na ktorý sa Juhoslávia transformovala vo februári 2003.
Draškovič zároveň zdôraznil, že aj Bosna a Chorvátsko by mali stiahnuť svoje žaloby vznesené proti SČH, v ktorých pred MSD žiadajú Belehrad o vyplatenie reparácií za vojnové konflikty z rokov 1991-95.
Žaloba, ktorú Juhoslávia vzniesla proti ôsmim členským krajinám NATO, ako aj neschopnosť zatknúť a vydať haagskemu tribunálu OSN bývalého bosnianskosrbského veliteľa Ratka Mladiča, blokujú snahy Belehradu o prijatie do Partnerstva za mier (PfP) - programu spolupráce aliancie s nečlenskými krajinami. Prijatie do PfP je považované za prvý nevyhnutný krok pre prípadné prijatie do NATO. Belehrad o začlenenie do PfP požiadal v júni 2003.
Podľa Draškoviča žalobu proti NATO treba stiahnuť, "lebo vojna sa skončila a Miloševič odišiel, lebo je našim národným záujmom vstúpiť čo najskôr do PfP, EÚ a NATO".
Predstavitelia Belehradu v minulosti vyhlasovali, že žalobu proti NATO bude možné stiahnuť až po stiahnutí žalôb Bosny a Chorvátska proti SČH.