Tokio 20. júla (TASR) - Legendárny americký šachista Bobby Fischer, ktorého minulý týždeň zadržali v Japonsku, kde teraz rozhodujú o jeho vydaní do USA pre obvinenia, že v roku 1992 porušil hospodárske sankcie proti Juhoslávii, chce získať politický azyl v tretej krajine.
"Súrne žiada o okamžitú ponuku politického azylu od nejakej tretej spriatelenej krajiny," vyhlásila prezidentka Japonskej šachovej federácie a Fischerova priateľka Mijoko Wataiová na internetovej stránke vytvorenej ako prejav pocty excentrickému veľmajstrovi.
"Bobby Fischer sa nechce vrátiť do Spojených štátoch ovládaných židmi a kde ho čaká výnimočný súd, desať rokov vo federálnom väzení a prinajhoršom možno predčasná smrť - to všetko kvôli falošným politickým obvineniam," uvádza sa vo vyhlásení Wataiovej, napísanom v angličtine. Ako dodala, Fischer si už neželá zostať ani v Japonsku, ktoré je "pod americkou nadvládou, skorumpovanou, brutálnou a nepriateľskou".
Fischera (61) zadržala imigračná služba minulý týždeň v utorok na tokijskom letisku Narita, odkiaľ chcel odcestovať do filipínskej Manily. Dôvodom zadržania boli neplatné cestovné doklady.
Podľa Wataiovej americké úrady platnosť Fischerovho pasu zrušili v decembri 2003, o čom však on nevedel. Šachista do Japonska, ktoré často navštevoval, pricestoval 15. apríla.
Japonská imigračná služba stále rozhoduje, či Fischera do USA vydajú. Nemenovaní predstavitelia imigračného úradu citovaní agentúrou AP dnes uviedli, že japonská vláda pripravuje Fischerovu deportáciu za to, že v krajine pobýval na neplatný pas. Predstavitelia bližšie podrobnosti neuviedli, povedali len, že Fischer sa bude môcť proti rozhodnutiu o deportácii odvolať. Ako dlho bude celý proces trvať, nevedeli povedať.
Wataiová oznámila, že Fischer má v úmysle podať odvolanie proti prípadným snahám o deportáciu a plánuje si najať právnika.
Fischer, označovaný za najväčšieho šachistu všetkých čias, sa stal šampiónom USA vo veku 14 rokov a o rok neskôr získal štatút veľmajstra.
Titul majstra sveta získal v roku 1972, keď na Islande porazil Borisa Spasského zo Sovietskeho zväzu. Triumf bol považovaný za propagandistické víťazstvo v čase vrcholiacej studenej vojny a Fischer sa stal doma národným hrdinom.
Súboj v Reykjavíku, označovaný za "zápas storočia", šachu priniesol obrovskú publicitu v USA a Fischer sa stal celebritou.
O titul prišiel v roku 1975, keď šachoví predstavitelia odmietli množstvo jeho požiadaviek pred stretnutím so sovietskym hráčom Anatolijom Karpovom, ktorému po zrušení zápasu titul prisúdili kontumačne.
Fischer sa následne stiahol a na verejnosti sa objavil až v roku 1992 pri juhoslovanskej odvete so Spasským. Zápas vyhral, čo mu vynieslo tri milióny dolárov.
Okrem excentrického spôsobu hry Fischer bol zdrojom kontroverzií aj vo verejnom živote, hlavne svojimi častými antisemitskými poznámkami. Fischerova matka bola židovka.
Po belehradskom zápase opäť zmizol a dal o sebe vedieť až po útokoch na USA z 11. septembra 2001, keď v rozhovore pre filipínsky rozhlas atentáty privítal a vyhlásil, že chce, aby boli Spojené štáty "úplne zničené".
Fischerov švagor Russel Targ, bývalý laserový fyzik Stanfordovej univerzity, v rozhovore pre San Jose Mercury News obvinil administratívu prezidenta Georgea W. Busha, že stojí za zatknutím Fischera, ktorého označil za pešiaka v politickej hre volebného roku.
"Bobby je obvinený z toho, že pred 12 rokmi hral šach v Juhoslávii," povedal Targ, ktorého nebohá manželka bola Fischerovou sestrou. "Vyzerá to tak, že ide o odvrátenie pozornosti od vojny (v Iraku) a ekonomiky. Zatknime Bobbyho Fischera. To zbaví mysle ľudí ich starostí," dodal.