Belehrad 20. júla (TASR) - Srbský minister pre ľudské práva Rasim Ljajič, ktorý vedie vládnu komisiu pre spoluprácu s haagskym tribunálom OSN, oznámil, že sa mu vyhrážajú smrťou.
"Vo výhražných listoch sa uvádza, že skončím ako (zavraždený srbský premiér Zoran) Djindjič a budem naplnený olovom," povedal minister pre dnešné vydanie denníka Blic.
Minulý týždeň Ljajiča vymenovali za šéfa novej komisie vlády Srbska a Čiernej Hory (SČH), ktorej úlohou bude vydávanie osôb obžalovaných Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) do Haagu.
Ljajič, moslim, vyhlásil, že post prijal neochotne. Mnohí Srbi považujú ICTY za predpojatý voči nim.
Djindjiča zavraždili v marci 2003 pred sídlom srbskej vlády v centre Belehradu. Politik zohral kľúčovú rolu pri zvrhnutí režimu Slobodana Miloševiča z jesene 2000 a vydaní exprezidenta do Haagu z júna 2001.
Ljajič uviedol, že jeho rola pri vydávaní podozrivých bude vysoko "riziková" kvôli "tlakom" zo zahraničia aj z vnútra krajiny.
"Na jednej strane je tu vonkajší tlak na okamžité zatknutie podozrivých, na strane druhej je tu vnútorný tlak, že s Haagom by sa nemalo vôbec spolupracovať. Je to ako stáť medzi dvoma ohňami," povedal Ljajič.
Belehrad je pod neustávajúcim medzinárodným tlakom, aby zatkol 15 Haagom obžalovaných vojnových zločincov, ktorí sa podľa predpokladov ukrývajú na území SČH.
Najžiadanejším je bývalý veliteľ bosnianskosrbských jednotiek Ratko Mladič, obžalovaný z genocídy za srebrenickú masakru a obliehanie Sarajeva z čias bosnianskej vojny (1992-95).
Minister financií Mladjan Dinkič sa dnes vyjadril k správam médií, podľa ktorých srbské úrady vedú s Mladičom tajné rokovania o jeho vzdaní sa.
"Nie je to vylúčené, lebo je jasné, že krajina musí s Haagom spolupracovať. Neznie to neuveriteľne," povedal Dinkič v rozhovore pre rozhlasovú stanicu B-92.
Ljajič vyhlásil, že na Mladiča by sa mala "sústrediť naša pozornosť". "Bez Mladiča by akákoľvek iná spolupráca bola považovaná za nedostatočnú," dodal.
Na vrchole zoznamu najžiadanejších figuruje aj štvorica srbských generálov obžalovaných minulý rok v súvislosti s kosovským konfliktom z rokov 1998-99. Minimálne traja z nich žijú voľne v Belehrade.
"Generálom a iným treba povedať, že cena za nespoluprácu s Haagom je pre túto krajinu naozaj vysoká," povedal Ljajič.
Kosovskí Srbi dnes na protest proti tlaku Západu na zatknutie generálov autami zablokovali hlavnú cestu pri meste Kosovská Mitrovica.
Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer počas pondelkovej návštevy v Belehrade vyzval lídrov SČH, aby zatkli popredných obvinených a upozornil, že krajina bude musieť splniť požiadavky tribunálu, aby mohla vytvoriť bližšie vzťahy s alianciou a EÚ.