Štrasburg 20. júla (TASR) Novozvolený Európsky parlament, ktorého plnoprávnymi členmi je aj 14 slovenských poslancov, sa dnes v Štrasburgu schádza na svojom ustanovujúcom zasadnutí. Prvou úlohou 732-členného zhromaždenia bude zvoliť nového predsedu.
Za takmer isté sa považuje zvolenie španielskeho socialistického kandidáta Josepa Borrella, ktorý by mal vďaka "technickej dohode" socialistov s najsilnejšími ľudovcami získať dostatok hlasov. Karty môže čiastočne zamiešať bývalý poľský minister zahraničných vecí a jeden zo symbolov pádu komunizmu vo východnej Európe Bronislaw Geremek. Liberáli ho navrhli s výzvou poslancom, aby hlasovali podľa svojho svedomia, nie straníckych dohôd.
Je pravdou, že z priameho súboja s Borrellom v minulotýždňovej diskusii vyšiel Geremek víťazne, dnes však zrejme zvíťazí stranícka disciplína. Tretím kandidátom, ktorému sa žiadne šance nedávajú, je francúzsky komunista Francis Wurtz.
Okrem predsedu majú dnes poslanci voliť aj podpredsedov parlamentu, v stredu si potom vypočujú program nominovaného predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, ktorého budú schvaľovať vo štvrtok.
Dnešné ustanovujúce zasadnutie EP sa začne o 10.00 h za predsedníctva najstaršieho poslanca.
Najsilnejšou skupinou v novom EP je Európska ľudová strana-Európski demokrati (EPP-ED) s 268 poslancami, vrátane ôsmich slovenských. Strana európskych socialistov (PES) má 200 kresiel, vrátane troch slovenských poslancov, treťou najväčšou skupinou je Aliancia liberálov a demokratov pre Európu (ALDE) s 88 poslancami. Ostávajúci traja slovenskí europoslanci nepatria k žiadnej z politických frakcií.