New York 20. júla (TASR) Členovia sudánskej vlády sa priamo zúčastňovali na získavaní členov arabských provládnych milícií džandžavídov a vyzbrojovali ich. Tieto milície po boku riadnej sudánskej armády bojovali v regióne Darfúr a miestne černošské obyvateľstvo tyranizovali. Informoval o tom dnes v New Yorku predstaviteľ organizácie na obranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).
Organizácia HRW V komuniké odovzdanom zástupcom tlače v New Yorku sa pri svojich konštatovaniach odvolala na oficiálne sudánske dokumenty. Zároveň HRW vyzvala, aby OSN hneď schválila rezolúciu, ktorou by boli sanckionovaní Chartúm a niektorí predstavitelia sudánskej vlády zodpovední za zločiny proti ľudskosti.
Zástupca HRW uviedol, že organizácia získala od civilnej adminitratívy v Darfúre dôverné dokumenty, ktoré jednoznačne dokazujú, že sudánski vysokí štátni predstavitelia sú zodpovední za činnosť arabských milícií. Chartúm opakovane odmietal obvinenia tohto typu. Odmietol ich aj počas návštevy ministra zahraničných vecí USA Colina Powella a generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana koncom júna a začiatkom júla v Chartúme.
Je absurdné robiť rozdiely medzi vládnymi ozbrojenými silami a arabskými milíciami, sú to tie isté jednotky, vyhlásil výkonný riaditeľ HRW pre Afriku Peter Takirambudde. Dokumenty preukazujú, že aktivity milícií vláda v Chartúme nielen dovolila, ale predstavitelia sudánskej vlády ich aktívne podporovali, citovala agentúra AFP predstaviteľa HRW.
V niekoľkých oficiálnych dokumentoch napísaných v arabčine vo februári a v marci vládni predstavitelia v regióne Darfúr vyzývali na získavania členov do milícií a na ich logistickú podporu, najmä v zásobovaní a vyzbrojovaní. Podpora bola určená pre vodcov milícií džandžavídov a veliteľov lojálnych kmeňov, konštatoval predstaviteľ HRW.
V direktíve z februára dostali bezpečnostné jednotky v regióne nariadenie, aby tolerovali aktivity vodcu džandžavídov Músu Hilála v severnom Darfúre.
Podľa HRW sú sudánske ozbrojené sily a arabské milície zodpovedné za zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny a etnické čistky, keď leteckými a pozemnými prostriedkami útočili na civilistov z toho istého etnika, z akého pochádzajú členovia dvoch hlavných povstaleckých hnutí v Darfúre. Tisíce civilistov bolo zabitých, stovky žien a dievčat znásilnených a vyše milióna osôb vyhnaných z obydlí v Darfúre.
HRW v komuniké ďalej požiadala, aby sudánski predstavitelia, podporujúci džandžavídov, boli napísaní do zoznamu osôb, ktorých by sa týkali sankcie v rámci rezolúcie OSN.
Návrh rezolúcie o kríze v Darfúre predložili v Bezpečnostnej rade OSN USA. Sankcie sa pôvodne mali týkať len džandžavídov, nie členov sudánskej vlády.
Predstavitelia Chartúmu sa 3. júla zaviazali pred generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, že odzbroja arabské milície, ktoré bojujú po boku armády v západosudánskom regióne Darfúr a masakrujú miestne čierne obyvateľstvo.
Kofi Annan a minister zahraničných vecí USA Colin Powell pricestovali koncom júna a začiatkom júla do Chartúmu a požiadali vládu, aby skoncovala s krízou v Darfúre. OSN pokladá situáciu v západosudánskom regióne za najhoršiu humanitnú krízu v súčasnosti na svete.
Konflikt v tomto regióne prepukol vo februári 2003 medzi miestnymi povstaleckými hnutiami a vládnymi jednotkami, po boku ktorých bojujú arabské milície.
V bojoch zomrelo približne 10.000 osôb, ďalších milión odišlo pred bojmi do iných oblastí v krajine a ďalších asi 120.000 utieklo do susedného Čadu.