Brusel 19. júla (TASR) - Ministri spravodlivosti a vnútra EÚ sa dnes v Bruseli dohodli na lepšej výmene informácií o závažných zločincoch a prepojení národných trestných registrov, vylúčili však vznik centrálneho európskeho registra.
Takýto postup podporil aj minister spravodlivosti SR Daniel Lipšic. Konkrétne návrhy predloží Európska komisia v októbri.
Únia tak reaguje na aféru francúzskeho lesníka Michela Fournireta, ktorý bol začiatkom 80. rokov minulého storočia odsúdený za pedofilné zločiny vo Francúzsku, po vypršaní trestu sa však bez problémov usadil v susednom Belgicku, kde dokonca získal prácu v škole a pokračoval vo svojich zverstvách.
"Je to oblasť, kde EÚ môže veľmi výrazne pomôcť členským krajinám bojovať proti závažným formám trestnej činnosti,... prispieť k tomu, aby osoby, ktoré páchajú trestnú činnosť, boli adekvátne potrestané a od spoločnosti izolované," povedal novinárom Lipšic.
Napríklad Slovensko v súčasnosti podľa neho poskytuje informácie z registra trestov len v rámci právnej pomoci, teda len na žiadosť konkrétneho štátu.
"Nie je v tom žiaden systém a môže dôjsť k takej situácii, že osoba, ktorá je odsúdená pre sexuálny zločin, sa usadí na území SR bez toho, aby SR o tom vedela. Práve to prepojenie trestných registrov členských krajín únie môže takýmto situáciám zabrániť," vysvetlil Lipšic.
Podľa neho nejde o prvý krok k vytvoreniu európskeho registra či dokonca harmonizácii trestného práva, len o prepojenie - zrejme elektronické - existujúcich národných registrov.
Centrálny európsky register by podľa Lipšica nemal žiadnu pridanú hodnotu, pretože by neobsahoval žiadne iné informácie, ako obsahujú národné registre. "Zatiaľ nemáme žiadne európske delikty, ktoré by stíhal európsky prokurátor a trestal európsky súd," uzavrel Lipšic.