Varšava 18. júla (TASR) - Poľsko ponechá svojich vojakov v Iraku najmenej do konca roku 2005, je však pevne rozhodnuté zredukovať ich počet začiatkom budúceho roka. Uviedol to dnes poľský premiér Marek Belka počas návštevy Iraku, na ktorú prišiel ako prvý predseda spojeneckej vlády od presunu moci do rúk Iračanov.
Poľsko, ktoré vedie mnohonárodné sily v stredojužnom Iraku, musí ostať podľa rezolúcie OSN v Iraku do konca roku 2005. Poľskí lídri však zatiaľ neurčili, akú rolu bude ich krajina hrať po tomto termíne, povedal Belka počas návštevy ústredia medzinárodný síl v Babylone.
"Ďalšie striedanie vojakov by malo byť výrazne menšie," povedal Belka na tlačovom brífingu, vysielanom v poľskej televízii. "Rátame s tým, že sa iracké bezpečnostné sily stanú silnejšími a silnejšími a preberú od nás viac úloh."
"Musíme začať rozmýšľať o zmene charakteru našej vojenskej prítomnosti" po roku 2005, dodal Belka. "Možno budú medzinárodné sily organizované iným spôsobom a možno už medzinárodné sily nebudú potrebné."
Poľské ministerstvo obrany minulý týždeň oznámilo, že Poľsko zníži od januára počet svojich vojakov v Iraku zo súčasných asi 2400 na 1000-1500. Podľa prieskumov poľská verejnosť čoraz viac nesúhlasí s vojenskou prítomnosťou v Iraku.
Belka a poľský minister obrany Jerzy Szmajdzinski sa v Babylone zúčastnili na odovzdaní velenia mnohonárodných síl v rámci tretej rotácie vojakov. Počas ceremónie účastníkov pobavila diskotéková klasika By the Rivers of Babylon od kapely Boney M.
Velenie od generálmajora Mieczyslawa Bienieka prevzal do januára 2005 generálmajor Andrzej Ekiert, ktorý za svoju hlavnú úlohu označil prípravu Poľskom vedenej zóny na plánované voľby.
Belka dnes hovoril s irackým premiérom Ijádom Alláwím, ktorý potvrdil potrebu pokračujúcej poľskej prítomnosti v Iraku a požiadal ho, aby s ním konzultovali všetky plány týkajúce sa zmien veľkosti a charakteru misie.
Na rozhovoroch Belka Alláwímu navrhol pomoc poľských odborníkov v oblasti budovania občianskej spoločnosti v Iraku. Belka, bývalý poľský minister financií, sám pôsobil v Iraku ako hlavný poradca spojeneckej správy.