Minister regionálneho rozvoja a záležitostí írskych hovoriacich oblastí Eamon OďCuiv uviedol, že írska vláda sa bude snažiť pretláčať írčinu na európskej úrovni tak, aby jej bol udelený plnoprávny pracovný štatút povoľujúci napríklad poslancom Európskeho parlamentu hovoriť ním na pôde tejto inštitúcie.
"Ľudia uznávajú dôležitosť írskeho jazyka ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva, ktoré máme. Ďalším krokom je preto ísť a hovoriť o tomto návrhu s ďalšími členskými krajinami a potom zhodnotiť ich reakcie," dodal OďCuiv.
Íri sa domnievajú, že práve nedávne májové rozšírenie únie na 25 krajín im dáva možnosť opätovne sa pokúsiť presadiť ich jazyk.
Niektorí predstavitelia EÚ sa však na túto vec dívajú pomerne skepticky a tvrdia, že už samotné rozšírenie premenilo inštitúcie EÚ na Babylon.
Počet oficiálnych jazykov po 1. máji tohto roka vzrástol z 11 na 20, čo podnietilo EÚ k tomu, aby svojich pracovníkov - byrokratov vyzvala na stručnosť kvôli vysokým nákladom na preklad.
Írčina zažila za posledných 50 rokov s pomocou televízie a rozhlasu renesanciu. Vláda hovorí, že ju ovláda 41 percent zo štvormiliónovej populácie krajiny.
Írsko si pri svojom vstupe do únie v roku 1973 vybralo ako pracovný jazyk angličtinu aj napriek tomu, že v jeho ústave je írčina zakotvená v ústave ako prvý jazyk.