Londýn 14. júla (TASR) - Britské tajné materiály o irackých zbraniach obsahovali mnohé vážne chyby, ale premiér Tony Blair, ani nik iný za to nenesie osobnú zodpovednosť. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii vedúci vyšetrovacej komisie lord Butler.
Podľa neho neexistujú ani dôkazy o tom, že vláda zámerne upravila informácie tajných služieb tak, aby získala argumenty pre vojnu v Iraku.
Päťmesačné vyšetrovanie lorda Butlera a jeho tímu ďalej odhalilo, že Saddám Husajn pravdepodobne nemal významné zásoby chemických alebo biologických zbraní, ktoré by bolo možné okamžite použiť, a je otázne, či vôbec takéto funkčné zbrane mal.
Podľa vyšetrovacej komisie chybné a nedôveryhodné zdroje boli príčinou, prečo britské tajné služby pred vojnou v Iraku zveličili hrozbu irackých zbraní, ale v žiadnom prípade tu nešlo o úmyselné prekrútenie faktov alebo trestuhodnú nedbanlivosť.
Vyšetrovacia komisia sa sústredila predovšetkým na spornú poznámku vo vládnych dokumentov zo septembra 2002, že Irak je schopný zaútočiť do 45 minút od vydania rozkazu na Britániu zbraňami hromadného ničenia. Avšak dodnes sa v Iraku žiadne takéto zbrane nenašli a aj interval 45 minút sa ukázal ako absurdný.
To je voda na mlyn kritikov Johna Scarletta, predsedu spoločného výboru pre spravodajské služby, ktorý sporné dokumenty o irackých zbraniach vypracoval. Scarlett sa má od augusta stať šéfom zahraničnej rozviedky MI6.
Lord Butler však v žiadnom prípade neodporúča odvolanie Johna Scarletta z MI6 a pre budúcnosť odporúča stanoviť jasnú hranicu medzi oboma tábormi: teda tým, ktorý zhromažďuje tajné informácie a tým, ktorý robí politiku.
Podčiarknuté, zrátané: vyšetrovací tím lorda Butlera vytkol tajným službám zásadné chyby pri zhromažďovaní informácií o Iraku, ale dôkazy o tom, že vláda zámerne upravila tajné správy tak, aby získala podporu pre vojnu v Iraku neexistujú.
Čas však odhalil pravdu a popularita premiéra Blaira tým veľmi utrpela, rovnako a aj jeho Labouristická strana stratila značné sympatie a voličské hlasy.
Avšak Blair unikol priamej kritike a politológovia sa domnievajú, že labouristi pod jeho vedením zvíťazia aj v budúcoročných parlamentných voľbách, no už nie s takým výrazným náskokom.
Vláda v Londýne dúfa, že toto vyšetrovanie, v poradí štvrté, dá definitívnu bodku za celou aférou okolo zveličovania irackej hrozby, ktorá ju prenasleduje už viac ako rok.