BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Spojené štáty americké vyzvali Európsku úniu k odstráneniu štátnej pomoci pre spoločnosť Airbus a zároveň oznámili, že sú pripravené odstúpiť od bilaterálnej zmluvy z roku 1992, ktorá povoľuje poskytovanie subvencií. Spoločnosť Airbus je divíziou výroby lietadiel najväčšieho európskeho výrobcu leteckej techniky EADS. Americký oficiálny splnomocnenec pre obchod Robert Zoellick vo štvrtok oznámil, že Airbus zaznamenal úspech a nemôže preto prijímať akúkoľvek štátnu pomoc.
Zoellick ďalej uviedol, že o probléme diskutoval s oficiálnymi predstaviteľmi Európskej únie. Vo vzájomných rozhovoroch sa pritom snažil dospieť k riešeniu, ktoré by európskym vládam zabránilo financovať výrobu nového lietadla. Stredne veľké lietadlo má byť hlavným konkurentom Boeingu 7E7. Opätovné otvorenie bilaterálnej dohody by mohlo viesť k obchodnému sporu medzi USA a Európskou úniou v sfére priemyslu, ktorý je kľúčový pre obe strany. Napriek tomu, že Boeing zaostáva za spoločnosťou Airbus, pokiaľ ide o celkový podiel predaja na trhu s civilnými lietadlami, Boeing je stále najväčším exportérom v USA.
Hovorkyňa európskeho komisára pre obchod Pascala Lamyho povedala, že Washington zatiaľ oficiálne nepožiadal o začatie rokovaní. Zároveň však dodala, že "možno budeme mať spoločný záujem prediskutovať dohodu z roku 1992. Obavy zo strany USA sú rovnaké obavy, aké máme my z finančnej podpory pre výrobcov lietadiel v USA". Oficiálni predstavitelia Európskej únie zmiernili význam hrozby zo strany USA. Hrozbu považujú za súčasť predvolebnej kampane Bushovej administratívy, ktorá je pod tlakom spoločnosti Boeing. Táto sa snaží o zachovanie lukratívnej cisternovej dohody s americkou Air Force.