
Spolu s Danielom Lipšicom sú vo vláde najmladší, zdravé sebavedomie im však nechýba. 33-ročný minister pôdohospodárstva preto správu SIS, že v jeho rezorte je korupcia, pokojne hodnotí, že ide len o indície. Dodáva, že sa navyše týkajú najmä práce za ministra Koncoša.
ZSOLT SIMON poskytol SME rozhovor.
Z minulotýždňového rokovania vlády ste vyšli úplne spotený a vyzerali ste unavený. Ešte vás baví byť ministrom?
Niekedy je to otrava.
Momentálne vám otravuje život správa SIS o korupcii na ministerstve?
Nepovedal by som, že ma znepokojuje správa. Skôr interpretácia tých výsledkov. Keď sa tam spomínajú roky 2001 a 2002, keď som nebol ministrom, a interpretujú sa ako súčasnosť, neviem, na čo som robil obmedzujúce opatrenia proti vtedajším krokom. Prestávam potom vidieť zmysel svojej práce - ak ma niekto takýmto spôsobom chce diskreditovať.
Televízia Markíza prišla v marci so správou, že ministerstvo pôdohospodárstva pridelilo dotácie aj firmám blízkym SMK. Vtedy ste povedali, že tá správa bola tendenčná. Myslíte si to aj dnes?
S odstupom času si to nemyslím. Redaktor mal skôr snahu ukázať na niečo, čo môže viesť k senzáciám. Tiež si myslím, že redaktori nemali v tom čase aktuálne informácie. Systém prideľovania dotácií sa totiž v roku 2003 zmenil a od 1. januára sa zmenil úplne. Je úplne transparentný. Pri prideľovaní dotácie sa nesleduje majiteľská štruktúra, ale podnikateľské aktivity daného subjektu.
Ako to vtedy vyzeralo?
V prípade projektových podpôr to napríklad vyzeralo tak, že žiadateľ prišiel, nič nemusel predložiť, povedal len, čo chce robiť, a komisia to subjektívne posúdila. O pol roka, o rok sa to malo skontrolovať.
Vraj sa prostriedky využívali inak, než farmári pôvodne ohlásili, ale nič sa nedialo.
Takéto prípady boli postúpené správe finančnej kontroly, iná otázka je, nakoľko to bolo efektívne.
Čo sa v systéme zmenilo?
Nárok na poskytovanie projektovo podmienenej podpory je v tom, že žiadateľ musí preukázať, koľko prostriedkov z vlastných zdrojov na konkrétnu vec vynaložil. Dotáciu dostane len zo splatenej sumy, 30 percent alebo alikvotnú čiastku. Sprísnili sa aj podmienky, ktoré musí žiadosť spĺňať.
Tu sa odstránilo aj to, že žiadateľ o dotáciu prostriedky štátu zneužil na iné veci, ako uvádzal v žiadosti?
Áno.
O pridelení dotácie však predsa len rozhodujú úradníci. Dá sa v tom prípade úplne predísť korupcii?
Dodatočné pravidlá sa určujú ročne. Možnosť korupcie bola najmä v tom, že v komisiách sedeli od 1. januára do 31. decembra tí istí ľudia. Ja som to zmenil - na rezortnej úrovni sa obsadenie 7-člennej komisie stále menilo. Kombinácia ľudí bola vždy iná. Od 1. januára tohto roka už nefungujú ani tieto komisie, žiadosti vyhodnocuje zložitý počítačový systém.
Podpíšete sa však pod myšlienku, že s dotáciami pre pôdohospodárov sa vždy spájal klientelizmus a silná loby? Koncoš ako bývalý minister sa nikdy netajil, že je mu bližšia táto loby ako politická strana.
To je záležitosť môjho predchodcu. Ja som prišiel do systému, ktorý som pokladal za neférový. Preto som ho zmenil.
Boli aj na vás vyvíjané smerom od lobistov nejaké tlaky?
Boli. Po nástupe som dostal na stôl materiály na podpis. Tak som využil svoje právo, nepodpísal som to a prikázal prešetriť.
A čo sa týka lobistov na recepciách, z juhu Slovenska, kamarátov z podnikania?
Nikdy som nestál o výnimky a zmeny možno robiť, len ak je človek nevydierateľný. Ja sa za takého človeka považujem.
To, že ste pred vstupom do politiky nepredali firmu, ktorá dostala 8-miliónovú dotáciu, sa však ako problém prezentovalo.
V priebehu 10 dní od môjho nástupu do kresla ministra sa všetky tie materiály zverejnili na internete.
Aj tak by nebolo morálnejšie vzdať sa firmy - hoci aj za menšiu sumu?
Z morálneho hľadiska o tom možno polemizovať. Spýtam sa vás však - skončíte vysokú školu, začnete sám doma podnikať. Bez akejkoľvek privatizácie. Sám som oral, sial, mlátil. Od starkej som sa naučil ručne dojiť a robil som to ráno aj večer. Oddrel som si tú prácu a nehanbím sa za ňu. Navyše - keď takmer 10 rokov budujete istú spoločnosť a potenciálny záujemca vám ponúkne cenu len základného stáda. Nie sumu za stroje, stavby, ktoré ste museli zaplatiť, kúpiť. Máte v tom hodnotu 10 miliónov korún a niekto vám za ňu ponúkne 2 milióny. Vy by ste sa vzdali 8 miliónov korún?!
Šlo o taký rozdiel?
Taký. To som považoval za zneváženie mojej vlastnej práce. Región Rimavská Sobota má navyše viac než 30-percentnú mieru nezamestnanosti. Uvedomoval som si, že 25 rodín je závislých od existencie tej spoločnosti. Mohol som dať spoločnosť do likvidácie, získať aspoň 7 miliónov. Ale šlo mi o tých ľudí. Prácu na ministerstve nebudem robiť celý život, raz sa tam vrátim.
Podľa našich informácií ste však nakoniec spoločnosť predali. Alebo predali fiktívne - prepísali na iné meno?
Je skutočne predaná. Fiktívny prepis na niekoho som považoval za nemorálny, preto som to neurobil ani pri príchode do funkcie.
Aké podmienky ste dostali, že ste zmenili rozhodnutie?
Bola zaplatená prvá čiastka kúpnej sumy. Zmluva je urobená na niekoľko rokov s postupným splatením.
Čiže keby to chcel niekto skontrolovať, tie splátky vám budú reálne chodiť na bankový účet, je to tak?
Áno.
Poviete, aký veľký je váš majetok?
Odhadnem to na 11 miliónov, možno trochu viac. Toľko to bolo pri nástupe do úradu a keďže som šetrný, je zvýšený o ministerský plat.
Príspevok o tomto probléme ste v marci označili za tendenčný. TV Markíza má stále veľmi blízko k Pavlovi Ruskovi. Aké sú vzťahy SMK a vás osobne s pánom Ruskom?
Štandardné. Konzultujeme, snažíme sa hľadať riešenia. Každý sa sústredí skôr na svoj rezort.
Začínali ste ako žiak na základnej maďarskej škole, ako gymnazista ste študovali na slovenskej a ako vysokoškolák českej univerzite v Brne. Ktorý jazyk je vám najbližší?
Samozrejme materinský. Ten je maďarský.
A akým občanom sa cítite?
Slovenskej republiky.
Viete po anglicky alebo po francúzsky?
Po anglicky čiastočne.
Je to pre ministra po vstupe do únie hendikep?
Hovorí sa tam často materinským jazykom.
Ako vnímate množstvo afér a podozrení z korupcie v slovenskej politike?
Nehovoril by som o korupčných škandáloch. Skôr o minulosti, s ktorou sa treba vyrovnať. Ale sú aj na niečo dobré. Som rád, keď takéto zistenia vyjdú najavo. Majú efekt - odstránia to, kvôli čomu vznikli.
Teraz SIS upozorňuje na korupciu vo vašom rezorte. Aj to vnímate pozitívne?
Poukazujú na to, čo tu bolo pred mojím príchodom - a s tým som nikdy nemal problém, naopak, urobil som mnoho krokov na vyrovnanie sa so zlým systémom.
Vy ste sa vyjadrili, že zo štrnásť spravodajských informácií o korupcii pri prideľovaní dotácií, ktoré zverejnila SIS, sa obdobia, keď ste na ministerstve vy, týkalo päť. Ani to nie je málo, čo myslíte?
Ide o indície, to nie sú dôkazy. Ide o podklady na to, aby som bol prezieravý - že sú aj takéto poznatky. Ale nemožno dokázať, že človek zobral úplatok - je to indícia. Dokážte mi to. Buď toho človeka prichytíte, alebo nie. Ja nemôžem prekročiť rámce, dané zákonom, navyše ako minister.
Nezaznamenali ste pokusy veľkých hráčov poľnohospodárskej loby dostať sa do vašej blízkosti - dať si s vami rannú kávu či večeru?
Skúste sa dostať cez moju sekretárku, myslím si, že nebudete mať veľký úspech.
Ja sa pýtam vás, netelefonujem sekretárke.
Keď som nastúpil, boli tu také kroky. Hlásili sa. Povedal som - keď máte problém, som ochotný vás prijať. Ale prijať vás len kvôli káve s ministrom - nie.
Považujete za náhodu, že sa u vás strieda teraz jedna kontrola za druhou?
Aj s kontrolami sa dá žiť. Som si vedomý toho, že mám aj kolegov, ktorí takéto kontroly tak často ako ja - môj rezort - nemajú. Musím povedať, že môj vedúci úradu už pridelil dva kancelárske priestory pre kontroly, aby mohli permanentne vykonávať svoju činnosť. A nemám s tým problém.
Mohol dať pokyn na zistenie škandálu na SMK niekto z vašich koaličných partnerov? Napríklad SDKÚ po tvrdých vyhláseniach Bélu Bugára na adresu premiéra?
Sú to indície. Nemienim o nich špekulovať.
Obraciam sa na vás s tou otázkou práve pre opakujúce sa kontroly na ministerstve, ktoré riadite vy a ktoré patrí SMK.
Na ministerstve robí od januára 428 ľudí. Za každého ruku do ohňa nedáte. Ja sa snažím prijať také systematické kroky, ktoré by klientelizmus, korupciu absolútne zlikvidovali. Kontroly beriem tak, že vyplývajú zo zákona. Niet dňa, čo by tu tá kontrola nebola - NKÚ príde odovzdať záverečnú správu, ale zároveň odovzdáva poverenie na ďalšiu kontrolu. Nech sa páči, keď chcú kontrolovať, nech kontrolujú. Zvyšok posudzujte vy ako novinárka.
Bavia vás ešte také politické hry? Nebolo by vám lepšie ako mladému človeku v podnikaní?
Som človek, ktorý nezvykne utiecť z bojiska.