Berényi zvažuje odchod z politiky. Rozhodne sa na jeseň. FOTO - ARCHÍV
József Berényi bol dvojkou na kandidátke do Európskeho parlamentu SMK, prekrúžkoval ho však tretí v poradí - Árpád Duka-Zólyiomi. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí netají z toho sklamanie. Až tak, že zvažuje definitívny odchod z politiky.
"Klamal by som, keby som tvrdil, že necítim porážku," hovorí. "Na jeseň sa rozhodnem, či budem v aktívnej politike pokračovať. Bol to pre mňa závažný signál."
Vidí viac príčin svojho neúspechu. "Arpád Duka-Zólyiomi je známejší, mohol sa viac prezentovať v médiách, volila ho najmä staršia generácia. A niektorí ľudia na južnom Slovensku jeho volením kompenzovali jeho nedocenenie."
A tak to vtedy riešil aspoň hudbou: "Ako milovník Stinga som si dokola púšťal skladby Mozarta a Chopina." (smiech.)
Presadil pomoc Ukrajine a Bielorusku
O aktivitách Berényiho sa pritom takisto veľa nevie. Keď bol na Slovensku vodca kubánskeho disentu Osvaldo Paya, stretli sa s ním len Pavol Hrušovský, László Nagy a práve Berényi.
Ten takisto presadil pomoc demokratizačným procesom na Ukrajine a v Bielorusku. Bol jedným z iniciátorov myšlienky, aby Slovensko finančne podporovalo tretí sektor v tých krajinách a dopomohol k vyčleneniu 10 miliónov korún na tú podporu.
"Nie sú to peniaze vyhodené oknom. Keď my pomáhame Ukrajine, nepriamo podporujeme aj východné Slovensko, aby mali okolo seba prostredie, s ktorým sa dá spolupracovať, podnikať, obchodovať."
Teraz sa v takej istej veci zameriava na Balkán. Garantuje, aby sa to uskutočňovalo transparentne a efektívne. "Zahraniční pozorovatelia hovoria, že to nerobíme zle."
Poslancom už ako 23-ročný
József Berényi je pritom mladý muž. Poslancom sa stal už ako 23-ročný, v rokoch 1990 až 1992. Ako jeden z dvoch študentov. Dohodli sa o tom vtedy VPN a Maďarská nezávislá iniciatíva.
Za sedenie v parlamentnej lavici v tom veku sa ale do Guinesovej knihy rekordov nedostal. "Diensbierov syn bol asi o tri mesiace mladší, nikdy to neodpustím mojim rodičom," smeje sa.
Po skúške v politike študoval Berényi politológiu v Budapešti a neskôr v USA. S manželkou mali možnosť sa tam usadiť, slovenská politika ale opäť zvíťazila. V roku 1995 sa vrátili.
Robil politického tajomníka Maďarskej občianskej strany, poradcu ministra Istvána Harnu, bol riaditeľom odboru regionálneho rozvoja na Úrade vlády. Ako štátny tajomník dnes vychádza aj s ministrom inej strany ako SMK - svojím nadriadeným Kukanom.
Sám seba charakterizuje stručne: "Uprednostňujem racionálne konanie, aj keď som niekedy netrpezlivý. Som ale schopný prijať rozumné kompromisy."
Kubánsky vodca disentu Paya pôsobí bezradne?
S kubánskym opozičným revolucionárom Osvaldom Payom sa Berényi stretol kvôli "vnútornej potrebe". Aj Západ pomáhal Slovensku, keď bolo v područí komunistického režimu.
Tento vodca disidentov na Kube však naň pôsobil "trošku bezradne". "Nepredpovedal rýchly pád režimu, povedal, že to bude veľmi ťažký boj." Hovoril s ním hodinu.
"Je to úprimný, inteligentný a vzdelaný človek, od ktorého môžete získať veľmi cenné informácie a vie ich naformulovať tak, aby to pochopil aj ten, čo dobre nepozná kubánske pomery."
Tak ako v Česko-Slovensku pred rokom 1989 tam prevláda pocit neistoty: "Pocit, že nikdy neviete, kedy a ako sa s vami režim vyrovná." (jm)
Autor: JÁN MALOCH