Auckland 23. novembra (TASR) - Príslušníkov organizácie al-Káida saudského disidenta Usámu bin Ládina, zadržaných v Afganistane, možno prevezú na ostrov Guam alebo iné teritóriá USA v Tichom oceáne. Dnes o tom informovali miestne médiá.
V tejto súvislosti sa uvažuje hlavne o Guame, kde majú USA veľkú vojenskú základňu. Špekulácie o tomto postupe sú v médiách na tomto "nepripojenom území" USA predmetom diskusií už niekoľko dní.
Oficiálni predstavitelia ostrova sa k problematike odmietajú vyjadriť. "Zatiaľ to nebudeme komentovať, keďže momentálne ide o otázku vojenskú a nie civilný problém," povedal hovorca guamského guvernéra, John Ryan.
Hovorkyňa amerického námorníctva Monica Richardsonová vyhlásila, že armáda je bez problémov schopná vybudovať infraštruktúru potrebnú pre operáciu tohto druhu, zatiaľ však nebolo prijaté žiadne pevné rozhodnutie. Bližšie vyjadrenia odmietla s tým, že by išlo o špekulácie.
Na Guame, území s rozlohou 541 kilometrov štvorcových, žije 152.000 ľudí. USA majú na ostrove množstvo vojenských zariadení. Veľká časť leteckej základne Anderson bola v minulosti niekoľko krát využívaná na ubytovanie desiatok tisícov vietnamských a kurdských utečencov.
Miestne rozhlasové stanice na dnes zorganizovali diskusiu, v ktorej obyvatelia vyjadrili svoje názory na prípadné prijatie členov al-Káidy. Odporcovia poukazovali hlavne na následky, ktoré môže mať prítomnosť väzňov na miestny turizmus, kde dominujú Japonci. Značný počet poslucháčov sa však vyslovil za to, aby Guam prípadnej požiadavke USA vyšiel v ústrety.
Okrem Guamu sa v súvislosti s internáciou členov al-Káidy hovorí aj o Americkej Samoe a Severných Mariánach.
V radoch al-Káidy v Afganistane pôsobí veľký počet zahraničných žoldnierov, hlavne z arabských krajín, Čečenska a Pakistanu. Otázka ich ďalšieho osudu je momentálne aktuálna hlavne v súvislosti s ofenzívou jednotiek Severnej aliancie na mesto Kunduz - poslednej severoafganskej bašty hnutia Taliban, kde sú takmer dva týždne obkľúčené tisícky bojovníkov fundamentalistického hnutia a bin Ládinovej organizácie. Pred spustením ofenzívy Severná aliancia rokovala so zástupcami Talibanu o odovzdaní mesta. Podľa dostupných správ boli však proti tomuto postupu talibovia z cudziny, ktorí sa obávali, že keď sa vzdajú, budú popravení a mučení.
Predstavitelia Severnej aliancie tvrdia, že doteraz v Afganistane zadržali viac ako 500 cudzincov bojujúcich na strane Talibanu.