V odbornom časopise Stroke to tvrdia švédski vedci.
Pacienti, ktorých systolický tlak - vyššia z dvoch nameraných hodnôt - poklesol za šesť alebo menej rokov o 15 a viac bodov, sú Alzheimerovou chorobou alebo inou demenciou ohrození trojnásobne, zistil tím štokholmského Karolinska Institutet.
"Naše zistenia naznačujú, že slabý tok krvi v mozgu ako dôsledok rozsiahleho poklesu krvného tlaku, môže podporovať proces demencie," uviedol vo vyhlásení Chengxuan Qiu, ktorý výskum viedol.
"Tieto zistenia naznačujú možnosť existencie prahovej hranice systolického tlaku, osobitne u ľudí s vaskulárnym ochorením, u ktorých ďalšie zníženie krvného tlaku pod túto úroveň môže urýchliť začiatok demencie," dodal Qiu.
Lekár zdôraznil potrebu monitorovania užívania liekov proti vysokému tlaku u veľmi starých pacientov, aby sa predišlo "pravdepodobne nebezpečnému poklesu krvného tlaku" pod určitú hranicu.
Výskumníci uviedli, že skúmali 947 ľudí vo veku 75 rokov a viac, u ktorých sa nezistili žiadne dôkazy o demencii. Tieto osoby boli vyšetrené na začiatku výskumu a následne po troch a šiestich rokoch.
Po troch rokoch bola u 147 diagnostikovaná Alzheimerova choroba a u 39 iná forma demencie. Po šiestich rokoch sa počet postihnutých Alzheimerom zvýšil o 91 pacientov, iné druhy demencie zistili u ďalších 27 osôb.
"Naše údaje neukazujú podstatné rozdiely v úrovniach krvného tlaku zo začiatku výskumu medzi nedementnými osobami a tými, ktoré boli dementné po troch alebo šiestich rokoch," povedal Bengt Winblad, profesor geriatrickej medicíny na štokholmskom inštitúte.
"Niektorí starí ľudia, u ktorých dôjde k výraznému zníženiu systolického krvného tlaku tri až šesť rokov pred diagnózou, majú vyššie riziko demencie alebo Alzheimerovej choroby," dodal.
Podľa vedcov je možné že degenerácia buniek v častiach mozgu, ktorá kontroluje krvný tlak, môže spôsobiť jeho pokles. To by mohlo znamenať, že nízky krvný tlak je symptómom demencie, ktorý môže urýchliť už prebiehajúci proces.