Haag 1. júla (TASR) - Rokovaním Európskej komisie s členmi holandskej vlády sa dnes v Haagu začal pracovný program polročného holandského predsedníctva v EÚ. Takáto schôdzka sa koná pravidelne na úvod každého predsedníctva.
Už prvému stretnutiu dominovali dve témy, ktoré budú Európsku úniu zamestnávať najbližšie mesiace.
Na decembrovom summite v Bruseli členské štáty rozhodnú, či začať prístupové rokovania s Tureckom. Holandské predsedníctvo i komisia sa dnes zhodli, že toto rozhodnutie bude založené na objektívnom a dôkladnom posúdení, či Ankara spĺňa kodanské politické kritériá.
Ak bude správa pozitívna, rokovania sa začnú. Či sa začnú alebo nie, bude stanovené podľa toho, či Turecko spĺňa alebo nespĺňa kodanské kritériá. Všetci vieme, že Turecko urobilo obrovský pokrok, ale stále sú oblasti, kde treba zlepšenia, povedal na tlačovej konferencii holandský premiér Jan Peter Balkenende.
Šéf komisie Romano Prodi potvrdil, že exekutíva EÚ uverejní správu začiatkom októbra a hodnotenie bude objektívne a dôkladné. Druhou horúcou témou najbližších mesiacov bude príprava tzv. finančnej perspektívy, ktorá stanoví rozpočtové výdavky únie na obdobie rokov 2007 až 2013. Zatiaľ čo bohatšie štáty si želajú obmedzovanie výdavkov, Európska komisia s podporou chudobnejších krajín navrhla ich zvýšenie.
Zatiaľ čo pri celkovej výške rozpočtových výdavkov sa názor predsedníctva a komisie rozchádza, Brusel a Haag sa dnes spoločne vyslovili proti zachovaniu tzv. britského rabatu, vďaka ktorému Londýn prispieva do spoločného rozpočtu únie asi o štyri milióny eur ročne menej.
Komisia i predsedníctvo budú v rokovaniach o novej finančnej perspektíve na roky 2007-13 presadzovať všeobecný kompenzačný mechanizmus pre všetky členské štáty, ktoré do rozpočtu prispievajú viac ako z neho čerpajú.
Britský rabat patrí do inej etapy európskej histórie, povedal na margo výnimky, ktorú v polovici 80. rokov vyjednala vtedajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, predseda EK Romano Prodi. Holandský premiér Balkenende dnes potvrdil nápad vytvoriť na európskej úrovni akúsi pracovnú skupinu či výbor múdrych s cieľom povzbudiť ratifikáciu nedávno schválenej európskej ústavy.
Takáto iniciatíva existuje a budeme o nej diskutovať zrejme už na najbližšom zasadnutí ministrov zahraničných vecí (v polovici júla), povedal Balkenende na tlačovej konferencii v Haagu.