Bagdad 1. júla (TASR) - Iracký exprezident Saddám Husajn sa dnes vrátil do jedného zo svojich bagdadských palácových komplexov, kde svojho času hostil svojich priateľov na poľovačkách a rybačkách.
Tentoraz však Saddám prišiel v putách a strážený, aby si vypočul obvinenia za zločiny proti ľudskosti spáchané počas 35 rokov jeho vlády.
Provizórny súdny dvor sa nachádza neďaleko paláca v strede umelého jazera plného rýb na juhozápadnom okraji Bagdadu. Ľudia z najbližšieho Saddámovho okolia na jeho pozemkoch poľovali a vojaci tvrdia, že Saddámov sukničkársky syn Udaj jednu z palácových budov využíval na sexuálne radovánky.
Rozsiahly komplex sa teraz nazýva Camp Victory a slúži ako základňa amerických ozbrojených síl, kde majú hlavný štáb najvyšší americkí generáli pôsobiaci v Iraku.
Neďaleko sa nachádza Camp Cropper, zadržiavacie zariadenie s prísnou ochranou, kde podľa dohadov Saddáma a jeho spolupracovníkov držia.
Súd - malý dom farby pieskovca - stojí vedľa mešity s modrou kopulou a v minulosti slúžil ako rezidencia imáma. Po páde Saddáma sa tam uskutočnilo niekoľko vojenských súdov, naposledy minulý týždeň proti špecialistke Sabrine Harmanovej, jednej zo siedmich amerických vojakov obžalovaných zo zneužívania irackých väzňov v smutne známom Abú Ghraib, kde boli za Saddáma väznené a mučené tisícky Iračanov.
Vojaci okná osemhrannej budovy zatreli farbou a spevnili mechmi naplnenými pieskom. Okolo rozmiestnili niekoľko áut Humvee a bojových vozidiel Bradley.
Reportéri prítomní v súdnej sieni uviedli, že Saddám prišiel v obrnenom autobuse eskortovanom štyrmi autami Humvee amerických ozbrojených síl a vojenskou sanitkou.
Do budovy ho - spútaného a v reťaziach - sprevádzali dvaja irackí väzenskí strážcovia a šesť ďalších čakalo vonku. Z právneho hľadiska je Saddám od stredy v kompetencii Iračanov, naďalej ho však strážia Američania. Saddám pred súd prestúpil v čiernych civilných šatách v bielej košeli bez kravaty a s upravenou bradou.
Saddám nechal postaviť paláce po celom Iraku pre potreby svojej rodiny a najvyšších predstaviteľov režimu. V Iraku sa tradovalo, že každú noc spal v inom paláci a kuchári v každom z palácov mali rozkaz pripravovať večeru každý deň - len pre prípad, že by sa objavil.
Keď sa americkí vojaci v marci a apríli 2003 prehnali Irakom, zistili, že mnohé paláce podľa všetkého neboli využívané mesiace alebo roky - na nábytku boli vrstvy prachu a špiny.
V interiéri paláca, kde sa pojednávanie konalo, je mramorová podlaha, dvere sú vyrezávané, na stenách visia starožitné iracké umelecké diela. Na dlážke súdnej miestnosti je menší hodvábny koberec, údajne za 40.000 dolárov - tiež pozostatok z čias, keď bol Saddám pri moci.
Palác oficiálne postavili na počesť vojakov, ktorí opäť dobyli polostrov Fáo počas iracko-iránskej vojny v 80. rokoch, keď bol Saddám na vrchole svojej moci a považovaný za spojenca USA.
Zvrhnutý a čeliac hrozbe popravy, Saddám bol väzňom v jednom zo svojich palácov.