SME

Francúzska vláda ide za 12,7 miliardy eur bojovať proti chudobe

Paríž 30. júna (TASR) - Francúzska konzervatívna vláda dnes zverejnila päťročný plán "sociálnej spravodlivosti", v rámci ktorého sľubuje prácu a nové ...

Paríž 30. júna (TASR) - Francúzska konzervatívna vláda dnes zverejnila päťročný plán "sociálnej spravodlivosti", v rámci ktorého sľubuje prácu a nové bývanie pre státisíce chudobných obyvateľov krajiny. Na realizáciu tohto zámeru vyčlenila 12,757 miliardy eur (510 mld Sk).

Porážkami v regionálnych a európskych voľbách postihnutý kabinet označil plán za bod obratu vo svojej politike, na ktorý vyzval prezident Jacques Chirac po dvoch rokoch nárastu nezamestnanosti a bolestných ekonomických reformách, vrátane zákona o neskoršom odchode do dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Príliš veľa ľudí v týchto dňoch končí na okraji," povedal minister práce Jean-Louis Borloo, ktorého Chirac zverboval do čela boja proti chudobe po tom, čo voliči odmietli konzervatívcov v marcových regionálnych voľbách.

K hlavným bodom plánu patrí vytvorenie milióna pracovných miest pre ľudí, ktorí momentálne poberajú minimálne sociálne dávky, ako aj vybudovanie pol milióna dodatočných domov pre ľudí s nízkymi príjmami. Domy majú byť postavené do roku 2009 a vytvorenie pracovných miest má stáť asi miliardu eur (40 mld. Sk) ročne.

Barloo tvrdí, že financovanie plánu je garantované, mnohí si však kladú otázku, kde vezme tri miliardy eur pre každý z rokov 2005- 09, keďže vláda zmrazila výdavky a znižuje počet pracovných miest vo verejnom sektore, aby dostala pod kontrolu obrovský deficit.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie opatrenia Borlooovho plánu sú zamerané na lepšiu integráciu prisťahovalcov a na absorbovanie ľudí z chudobných oblastí do miestnej správy a na iné pracovné pozície vo verejnom sektore tým, že sa zrušia niektoré požiadavky kladené na uchádzačov.

V 60-miliónovom Francúzsku žije asi 7,5 milióna prisťahovalcov, prevažne z bývalých kolónií v severnej Afrike, napríklad z Alžírska.

Francúzsko je spomedzi európskych krajín na druhom mieste, hneď za Švédskom, vo vynakladaní peňazí do sociálneho systému a na sociálnu ochranu, kam smeruje asi 30 percent prostriedkov. Borloo však oznámil, že napriek tomu počet osôb odkázaných na minimálne sociálne dávky sa vo Francúzsku za 15 rokov zvýšil zo 422.000 na 1,1 milióna. Nezamestnanosť mladých ľudí sa v niektorých mestských oblastiach v rovnakom období zdvojnásobila na úroveň 50 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda plán zverejnila v deň, keď úrady oznámili, že v máji sa nahlásilo nových 14.000 nezamestnaných. Miera nezamestnanosti tak dosiahla 9,8 percenta, čo je nad priemerom EÚ.

Vo Francúzsku sa v roku 2007 uskutočnia parlamentné aj prezidentské voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 082
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 555
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 534
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 940
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 656
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 773
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 4
Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR 2

Sportnet

Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu