Informoval o tom dnes hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher.
USA doteraz neprotestovali proti rozhodnutiu Pakistanu nezavrieť jedinú ambasádu Talibanu, pretože bola užitočným miestom pre kontakt s hnutím kvôli osudu Američanov, ktorých zadržalo v Kábule za šírenie kresťanstva.
Fundamentálne hnutie vládlo v Kábule od roku 1996 až do minulého týždňa, keď po týždňoch amerických náletov jeho jednotky opustili metropolu, ktorú následne obsadila opozičná Severná aliancia.
Dvoch amerických humanitárnych pracovníkov spolu s dvoma Austrálčanmi a štyrmi Nemcami však Taliban prepustil po stiahnutí sa do svojej juhoafganskej bašty Kandahár a strate kontroly nad väčšou časťou Afganistanu.
Vzhľadom na minulotýždňový vývoj a oslobodenie zadržiavaných už podľa Bouchera USA nevidia žiaden konkrétny dôvod na to, aby veľvyslanectvo Talibanu ostalo aj naďalej otvorené. Ako dodal, o tejto otázke už hovorili aj s pakistanskou vládou, konečné rozhodnutie však závisí na nej.
Veľvyslanectvo v Islamabade je jediným diplomatickým zastupiteľstvom afganského vládnuceho Talibanu, odkedy v septembri na žiadosť USA Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty prerušili vzťahy s hnutím.
USA chceli diplomaticky izolovať Taliban, aby ich donútili vydať saudskoarabského vodcu teroristov Usámu bin Ládina, ktorého považujú za hlavného podozrivého organizátora atentátov v New Yorku a Washingtone z 11. septembra.
Pakistan už uzavrel talibanské zastupiteľstvá v mestách Kvéta, Karáčí a Pešávar. Okrem toho obmedzil mediálne aktivity veľvyslanca Talibanu v hlavnom meste mullu Abdula Saláma Zaífa.