Havana 21. novembra (TASR) - V úsilí zlepšiť si svoj imidž v oblasti ľudských práv uvažuje kubánska vláda o zrušení trestu smrti, ako i o premene doterajších väzníc na izolačné oblasti.
Podľa informácií zdroja ministerstva spravodlivosti v Havane, ktorý si neželal byť menovaný, od kubánskeho prezidenta Fidela Castra prišiel podnet v zmysle, že "najvyšší trest by nemal byť večný," načo skupina právnych expertov začala skúmať možnosti jeho zrušenia.
V súvislosti so spôsobom zriaďovania štátnych väzníc na Kube zdroj prezradil, že experti momentálne skúmajú stav drobných prečinov a priestupkov na Kube, vrátane jej "genetických príčin," čo by mohlo viesť k vytvoreniu takzvaných "izolačných miest" namiesto klasických väzníc.
Kubánske justičné úrady však zdôrazňujú, že pokiaľ ide o závažné trestné činy, "nemožno prepadnúť sebaklamu alebo idealizmu, a teda maximálny trest legálne zakotvený v kubánskom trestnom zákonníku sa bude používať dovtedy, kým nebude zrušený."
Trest smrti na Kube existuje od čias španielskej koloniálnej nadvlády. V súčasnosti sa praktizuje v mimoriadnych prípadoch a pri závažných trestných činoch, ako je vražda, znásilnenie, zneužitie maloletých, medzinárodné priekupníctvo s drogami a terorizmus. Trest vykonáva popravná čata.
Trest smrti na Kube nemožno aplikovať v prípade obvinených mladších ako 20 rokov ani na ženách, ktoré boli v čase spáchania zločinu tehotné, alebo čakajú dieťa v čase vynesenia rozsudku.
Podľa údajov disidentského Národného výboru zmierenia a skupiny za ľudské práva Cuban Human Rights bolo v posledných rokoch na Kube odsúdených na smrť 50 ľudí.
Medzi nimi aj dvaja občania Salvadoru, ktorých súd usvedčil z bombových útokov v Kube v rokoch 1996 a 1997, pri ktorých zahynul taliansky turista a desiatka ďalších ľudí utrpela zranenia.
Ďalším odsúdencom čakajúcim v cele smrti je Kubánec Humberto Eladio Real Suarez, odsúdený za zabitie člena pobrežnej hliadky, ktorý sa snažil zabrániť pristátiu lode so zbraňami a výbušninami proticastrovských kubánskych exilantov.