Moskva 21. novembra (TASR) - S podporou najvyšších ruských politických kruhov sa stretlo historicky prvé stretnutie predstaviteľov nevládnych organizácií, ktoré sa dnes pod názvom Občianske fórum začalo v Kremli.
V bývalom sovietskom zjazdovom paláci organizátori privítali vyše 5000 účastníkov, ktorí zastupujú ruské spoločenské a neziskové organizácie. Tých je v Rusku vyše 350.000, z toho aktívne vyvíja činnosť asi 70.000. Neziskové organizácie v Rusku podľa odhadov pomáhajú ročne až 20 miliónom obyvateľov.
Prestížne podujatie budovateľov občianskej spoločnosti ešte pred svojim začiatkom vyvolalo celý rad kritických hlasov, pretože mnohé verejne činné inštitúcie pozvanie nedostali a medzi moderátormi a hlavnými rečníkmi sa objavili osoby naklonené ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Samotná hlava štátu v prejave k delegátom dvojdňového fóra zdôraznila význam rozvoja občianskej spoločnosti v Rusku pre upevňovanie prestíže štátu a udržanie kroku so svetovou civilizáciou. "Spolu musíme využiť túto historickú šancu," povedal najvyšší predstaviteľ Ruska v prejave k tisícom účastníkov Občianskeho fóra v Moskve.
Podľa Putina sú kritické hlasy zo strany mimovládnych organizácií nielen prirodzené, ale aj užitočné. Ruský prezident zastáva názor, že štát a predstavitelia moci musia vo vlastnom záujme vytvoriť vhodné podmienky pre rozvoj občianskej spoločnosti a zaistenie osobných slobôd občanov. "Moc prehrá, ak jej partnerom nebude slobodná spoločnosť," mieni Putin.
Občianske fórum v Kremli dnes okrem Putina svojou návštevou poctili aj premiér Michail Kasianov, predseda Štátnej dumy Gennadij Selezňov či predseda ruského ústavného súdu Marat Baglaj. Účastníci fóra sa dnes kriticky vyjadrovali o stave ruského súdnictva, neúcte predstaviteľov štátu k radovým občanom i o nezdravom vplyve reklamy na alkohol a tabakové výrobky na ruskú mládež. Prezidentka ruskej Medzinárodnej Helsinskej skupiny Ľudmila Alexejevová pripomenula, že medzi mocou a občanmi v Rusku existuje obrovská priepasť.
Šéf Ústavného súdu Ruskej federácie M. Baglaj z rečníckej tribúny obhajoval plánovanú súdnu reformu, cieľom ktorej je zvýšiť dôveru občanov k súdom a pozdvihnúť právnu kultúru v krajine.
Kým niektorí kritici pompézneho podujatia tvrdia, že Rusko nie je dostatočne pripravené na budovanie občianskej spoločnosti, viacerí účastníci stretnutia tvrdia, že Občianske fórum sa malo konať už pred desiatimi rokmi po rozpade Sovietskeho zväzu a vzniku samostatného demokratického Ruska.
"Existuje mýtus, že v 90. rokoch bol štát (v Rusku) oslabený. V skutočnosti bola oslabená spoločnosť, a to umožnilo byrokratom zvíťaziť," tvrdí ruský provládny politológ Gleb Pavlovskij. Jedným dychom vyzdvihuje osobné kvality prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa údajne nechce opierať o byrokratov, a preto hľadá podporu u ruských občanov a inštitútov občianskej spoločnosti.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab