Moskva 25. júna (TASR) - Neschopnosť vyriešiť teritoriálny spor o štyri malé ostrovy, siahajúci do obdobia druhej svetovej vojny, je prekážkou japonských investícií v Rusku. Vyhlásila to dnes japonská ministerka zahraničných vecí Joriko Kawagučiová v Moskve.
Rusko a Japonsko nedokázali ani na štvrtkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí pokročiť k uzatvoreniu mierovej dohody a prekonať rozpor ohľadom južných ostrovov v Kurilskom súostroví.
Z pohľadu komplexnosti záležitosti nie je "umelé náhlenie sa" vhodné, uviedol šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov po konzultáciách s japonskou kolegyňou.
Pred rozhovormi japonská ministerka pre ruské médiá povedala, že konzultácie sa sústredia na štyri ostrovy pri japonskom ostrove Hokkaidó. Ich status od druhej svetovej vojny stále bráni Moskve a Tokiu podpísať oficiálnu mierovú dohodu.
Japonský veľvyslanec v Moskve Issei Nomura označil spor za "rybiu kosť v krku" pre obe krajiny a rozvoj ich vzťahov. Šéfka japonskej diplomacie dodala: "Chcem zdôrazniť, že jednou z prekážok užších vzťahov s Ruskom je teritoriálna kauza. Táto prekážka je psychologického typu. Blokuje rozvoj vzťahov."
Okrem toho Kawagučiová pripomenula, že "Rusko má obrovské nerastné zdroje, kým Japonsko je druhou najsilnejšou ekonomikou sveta." "Myslíme si, že je veľmi nešťastné a abnormálne, že obchodná úroveň zostáva na tak nízkej úrovni," podčiarkla.
Boj proti terorizmu, hospodárska spolupráca a jadrový problém na Kórejskom polostrove boli ďalšími témami agendy rokovaní. Japonsko trvá na kontrolovanej a nezvratnej eliminácii severokórejského nukleárneho programu.
Ministri tiež pripravovali návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina v Tokiu, ktorá sa uskutoční začiatkom budúceho roka.